WP

"Na pozalekcyjne zajęcia sportowe zapisane jest 37 osób". Zadanie z matematyki na próbnym egzaminie wywołało burzę

"Nie wiem, czy 49 da się w ogóle podzielić przez jakąkolwiek cyfrę; jeśli to się w ogóle jakimś cudem uda, to na pewno nie mnie" - pisał Marek Hłasko. Jeżeli macie podobnie, zadanie z matematyki, o którym głośno jest w sieci, może sprawić wam duży kłopot. Oto rozwiązanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zadanie z matematyki
Zadanie z matematyki (WP.PL)
WP

"Na pozalekcyjne zajęcia sportowe zapisane jest 37 osób. Uzasadnij, że w tej grupie są co najmniej 4 osoby, które urodziły się w tym samym miesiącu" - tak brzmi zadanie z próbnego egzaminu 8-klasistów z matematyki. Polecenie wzbudziło w sieci sporo kontrowersji. Jedni twierdzili, że zadanie jest głupie i nie powinno znaleźć się w teście z matematyki. "Tu w ogóle nie ma matematyki", "Konia z rzędem, kto wie, co to ma być za zadanie" - piszą interneuci. Inni z kolei są nim zachwyceni.

"Na pozalekcyjne zajęcia sportowe zapisane jest 37 osób". Rozwiązanie zadania z matematyki

Zadanie wydaje się mocno abstrakcyjne. Kluczem jest to, że pytanie brzmi "Uzasadnij". Nie chodzi więc o prostą algebrę. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy od Łukasza Burego, matematyka z Centrum Nauki Kopernik.

WP

"Gdyby nieprawdą było, że w grupie są co najmniej 4 osoby urodzone w pewnym miesiącu, to znaczyłoby, że w każdym miesiącu urodziło się co najwyżej 3 uczestników zajęć. Miesięcy jest dwanaście, więc łącznie w takim przypadku mogłoby być co najwyżej 12 razy 3=36 uczestników zajęć. A z treści zadania wiemy, że jest ich więcej. Co kończy dowód."

Jeśli dla kogoś wyjaśnienie tekstowe nie jest jasne, zamieszczamy też przykładowe rozwiązanie graficzne, które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego eksperta od informatyki.

WP.PL
Podziel się

Czytaj też: To proste zadanie podbiło internet. Potrafisz podać poprawny wynik?

WP

Zobacz też: Cybersejf: zbierają ogrom informacji o tobie. Oto jak możesz to ograniczyć

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP