Na Antarktydzie zawalił się lodowiec. Katastrofę widać na zdjęciach

Naukowcy mają kolejne ponure wieści z Antarktydy. Odkryli, dlaczego tamtejszy lodowiec Cadman znika w oczach. Okazuje się, że przed pięcioma laty stracił on swój lodowiec szelfowy. Od tego czasu intensywnie produkuje góry lodowe, ponieważ "umiera".

Lodowce Antarktydy
Lodowce Antarktydy
Źródło zdjęć: © wikimedia | Serge Ouachée

Cielenie się jest zjawiskiem typowym dla wszystkich lodowców Antarktydy. Położony na skraju Półwyspu Antarktycznego lodowiec Cadman to jednak lokalny ewenement. Sąsiadujące z nim systemy lodowcowe też produkują góry lodowe, ale nie tak dynamicznie. Lodowiec Cadman oddaje morzu około 2,16 ton lodu rocznie i bardzo sobie tym szkodzi. Ubytki lodu sprawiają, że traci on około 20 metrów wysokości rocznie.

Lodowiec Cadman nie ma szelfu lodowego

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds, Uniwersytetu w Lancaster, ENVEO, Uniwersytetu Delaware i British Antarctic Survey uznał więc, że warto przyjrzeć się lodowcowi Cadman w przeszłości. W tym celu badacze sięgnęli po dane dziewięciu różnych misji satelitarnych. Ustalili, że około 2019 roku stracił on swój szelf lodowy.

Lodowiec szelfowy Cadman w 2017 roku
Lodowiec szelfowy Cadman w 2017 roku© ESA
Lodowiec Cadman bez lodowca szelfowego w 2023 roku
Lodowiec Cadman bez lodowca szelfowego w 2023 roku© ESA

"Uważamy, że cieplejsze wody zaczęły stopniowo pożerać lodowiec szelfowy Cadman od początku XXI wieku, a prawdopodobnie już w latach 70. XX wieku."

Benjamin WallisUniwersytet w Leeds

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szelf lodowy Cadman się zawalił

Krytyczne było jednak antarktyczne lato 2018-2019. Niezwykle ciepłe wody oceaniczne spowodowały wtedy, że lodowiec szelfowy stracił uziemienie.

.

"Cieplejsza woda znajdowała się nie tylko na powierzchni oceanu, ale także głęboko w słupie wody. Ta cieplejsza woda mogła dotrzeć do miejsca, w którym szelf został osadzony na dnie morskim. W rezultacie lodowiec szelfowy topił się od dołu do góry, co mogliśmy zaobserwować za pomocą danych satelitarnych"

Benjamin Wallis

Ostatecznie lodowiec szelfowy oderwał się od lodowca i następnie załamał. W ten sposób system lodowcowy Cadman stracił stabilność. Nic nie chroni go już przed wpływem wód oceanicznych.

W konsekwencji nie tylko nie jest w stanie odbudować swojego lodowca szelfowego. Pomiędzy listopadem 2018 a majem 2021 stabilny lodowiec Cadman cofnął się aż o osiem kilometrów. Obecnie pozbywa się swojego lodu w tempie, które zagraża jego egzystencji.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościnaukalodowce
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)