Na Antarktydzie zawalił się lodowiec. Katastrofę widać na zdjęciach

Lodowce Antarktydy
Lodowce Antarktydy
Źródło zdjęć: © wikimedia | Serge Ouachée

30.11.2023 19:25, aktual.: 30.11.2023 21:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy mają kolejne ponure wieści z Antarktydy. Odkryli, dlaczego tamtejszy lodowiec Cadman znika w oczach. Okazuje się, że przed pięcioma laty stracił on swój lodowiec szelfowy. Od tego czasu intensywnie produkuje góry lodowe, ponieważ "umiera".

Cielenie się jest zjawiskiem typowym dla wszystkich lodowców Antarktydy. Położony na skraju Półwyspu Antarktycznego lodowiec Cadman to jednak lokalny ewenement. Sąsiadujące z nim systemy lodowcowe też produkują góry lodowe, ale nie tak dynamicznie. Lodowiec Cadman oddaje morzu około 2,16 ton lodu rocznie i bardzo sobie tym szkodzi. Ubytki lodu sprawiają, że traci on około 20 metrów wysokości rocznie.

Lodowiec Cadman nie ma szelfu lodowego

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds, Uniwersytetu w Lancaster, ENVEO, Uniwersytetu Delaware i British Antarctic Survey uznał więc, że warto przyjrzeć się lodowcowi Cadman w przeszłości. W tym celu badacze sięgnęli po dane dziewięciu różnych misji satelitarnych. Ustalili, że około 2019 roku stracił on swój szelf lodowy.

Lodowiec szelfowy Cadman w 2017 roku
Lodowiec szelfowy Cadman w 2017 roku© ESA
Lodowiec Cadman bez lodowca szelfowego w 2023 roku
Lodowiec Cadman bez lodowca szelfowego w 2023 roku© ESA

"Uważamy, że cieplejsze wody zaczęły stopniowo pożerać lodowiec szelfowy Cadman od początku XXI wieku, a prawdopodobnie już w latach 70. XX wieku."

Benjamin WallisUniwersytet w Leeds

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szelf lodowy Cadman się zawalił

Krytyczne było jednak antarktyczne lato 2018-2019. Niezwykle ciepłe wody oceaniczne spowodowały wtedy, że lodowiec szelfowy stracił uziemienie.

.

"Cieplejsza woda znajdowała się nie tylko na powierzchni oceanu, ale także głęboko w słupie wody. Ta cieplejsza woda mogła dotrzeć do miejsca, w którym szelf został osadzony na dnie morskim. W rezultacie lodowiec szelfowy topił się od dołu do góry, co mogliśmy zaobserwować za pomocą danych satelitarnych"

Benjamin Wallis

Ostatecznie lodowiec szelfowy oderwał się od lodowca i następnie załamał. W ten sposób system lodowcowy Cadman stracił stabilność. Nic nie chroni go już przed wpływem wód oceanicznych.

W konsekwencji nie tylko nie jest w stanie odbudować swojego lodowca szelfowego. Pomiędzy listopadem 2018 a majem 2021 stabilny lodowiec Cadman cofnął się aż o osiem kilometrów. Obecnie pozbywa się swojego lodu w tempie, które zagraża jego egzystencji.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)