Myślisz, że "faceci nie płaczą" to przekonanie wpajane przez ojców? To błąd
Nowe badania przeprowadzone przez profesorkę Kristel Thomassin z kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph, pokazały, że to matki, a nie ojcowie utrwalają stereotypy płciowe.
Kanadyjska naukowczyni sprawdzała w swoim badaniu, czy postawy ojców i matek różniły się w niejawnych postawach wobec okazywania smutku i złości przez dzieci obojga płci w wieku 8-12 lat. W sumie przebadano ok. 600 rodziców.
Zaskakujące wyniki
- Rezultaty wskazują, że matki wykazują większą wyrozumiałość wobec wyrażania smutku i złości przez dziewczynki niż przez chłopców. Ojcowie nie wykazywali żadnych preferencji – można przeczytać w artykule na temat tych badań, który ukazał się w "Canadian Journal of Behavioural Science".
Profesorka wyjaśniła, że u dzieci w wieku od 8 do 12 lat kształtują się stereotypy związane z płcią, w tym z emocjami. Wtedy to właśnie słyszą one, że np. "chłopcy nie powinni płakać", a dziewczynki "wyrażać złości". To głęboko zakorzenione przekonanie, które rodzice mogą przekazywać w bezwiedny sposób.
Badaczka podkreśliła jednak, że to nie jest równoznaczne z tym, że rodzice świadomie podzielają wartość takich przekonań.