Mur na granicy będzie naszpikowany technologią. Koszt - 1,6 mld zł

Mur na granicy będzie naszpikowany technologią. Koszt - 1,6 mld zł

Jakub Kaminski
Jakub Kaminski
Jakub Kaminski
03.11.2021 07:43, aktualizacja: 24.02.2022 16:10

Mur na granicy z Białorusią będzie kosztował 1,6 miliarda złotych. Inwestycja ma obejmować jednak coś więcej, niż samo ogrodzenie. Bariera, bo tak nazywa ją gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie wyposażona w nowoczesne technologie.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga w rozmowie z serwisem infosecurity24.pl opowiedział o planach dotyczących budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 1,6 miliarda złotych. W to wliczone są także specjalistyczne systemy perymetryczne. Nie wiadomo do końca, ile będą one kosztować, ale co najmniej 115 milionów złotych.

- Jedną ze składowych tej bariery będzie perymetria, wyceniona na 115 mln złotych. Pamiętajmy, że samo ogrodzenie i najbliższe otoczenie zabezpieczymy także dodatkowymi czujnikami i urządzeniami, które są wliczone w koszt budowy bariery - mówi gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Niestety nie wiemy, jaka dokładnie technologia zostanie zastosowana przy budowie bariery. Informacje te nie mogą zostać w pełni upublicznione, ponieważ mogłyby sprawić, że granica będzie łatwiejsza do sforsowania.

Choć inwestycja jest ogromna - 1,6 miliarda złotych to niemal tyle, ile wynosi roczny budżet straży granicznej, to nie pozwoli ona na ogrodzenie całej granicy. Bariera stanie na długości około 200 kilometrów. Wiele odcinków granicy z Białorusią nie potrzebuje dodatkowej bariery - jest to na przykład odcinek, gdzie granicę stanowi rzeka Bug. W niektórych budowa jest niemożliwa. Chodzi tu o teren, w którym na granicy rośnie puszcza.

Niewykluczone, że koszty związane z budową bariery, zostaną rozłożone w taki sposób, że nie tylko Polska za nie zapłaci. Generał Praga przypomina, że granica z Białorusią jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

- Nie możemy zapominać, że budowa odbywać się będzie na granicy zewnętrznej UE i pewnie będziemy się zwracać, by Unia również uczestniczyła w kosztach technicznego zabezpieczenia granic Polski, które są granicami zewnętrznymi UE, w tym również granicy morskiej.

Wyposażenie granicy w nowoczesne technologie powinno wyraźnie ułatwić strażnikom pełnienie codziennych obowiązków. Przy tak licznych próbach nielegalnego przekraczania granicy, zastosowanie odpowiedniego systemu czujników może znacząco ograniczyć nakłady pracy wymagane do zatrzymywania nielegalnych imigrantów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)