Mur na granicy będzie naszpikowany technologią. Koszt - 1,6 mld zł
Mur na granicy z Białorusią będzie kosztował 1,6 miliarda złotych. Inwestycja ma obejmować jednak coś więcej, niż samo ogrodzenie. Bariera, bo tak nazywa ją gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie wyposażona w nowoczesne technologie.
03.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 16:10
Gen. dyw. SG Tomasz Praga w rozmowie z serwisem infosecurity24.pl opowiedział o planach dotyczących budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. Łączny koszt inwestycji ma wynieść 1,6 miliarda złotych. W to wliczone są także specjalistyczne systemy perymetryczne. Nie wiadomo do końca, ile będą one kosztować, ale co najmniej 115 milionów złotych.
- Jedną ze składowych tej bariery będzie perymetria, wyceniona na 115 mln złotych. Pamiętajmy, że samo ogrodzenie i najbliższe otoczenie zabezpieczymy także dodatkowymi czujnikami i urządzeniami, które są wliczone w koszt budowy bariery - mówi gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Niestety nie wiemy, jaka dokładnie technologia zostanie zastosowana przy budowie bariery. Informacje te nie mogą zostać w pełni upublicznione, ponieważ mogłyby sprawić, że granica będzie łatwiejsza do sforsowania.
Choć inwestycja jest ogromna - 1,6 miliarda złotych to niemal tyle, ile wynosi roczny budżet straży granicznej, to nie pozwoli ona na ogrodzenie całej granicy. Bariera stanie na długości około 200 kilometrów. Wiele odcinków granicy z Białorusią nie potrzebuje dodatkowej bariery - jest to na przykład odcinek, gdzie granicę stanowi rzeka Bug. W niektórych budowa jest niemożliwa. Chodzi tu o teren, w którym na granicy rośnie puszcza.
Niewykluczone, że koszty związane z budową bariery, zostaną rozłożone w taki sposób, że nie tylko Polska za nie zapłaci. Generał Praga przypomina, że granica z Białorusią jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.
- Nie możemy zapominać, że budowa odbywać się będzie na granicy zewnętrznej UE i pewnie będziemy się zwracać, by Unia również uczestniczyła w kosztach technicznego zabezpieczenia granic Polski, które są granicami zewnętrznymi UE, w tym również granicy morskiej.
Wyposażenie granicy w nowoczesne technologie powinno wyraźnie ułatwić strażnikom pełnienie codziennych obowiązków. Przy tak licznych próbach nielegalnego przekraczania granicy, zastosowanie odpowiedniego systemu czujników może znacząco ograniczyć nakłady pracy wymagane do zatrzymywania nielegalnych imigrantów.