Trwa ładowanie...

Mrówki stworzone do wojny. Wybuchają żółtą mazią o zapachu curry

Naukowcy badający dżunglę w Borneo natrafili na dziwaczny gatunek mrówek. Jego osobniki posiadają unikalną zdolność - potrafią eksplodować toksyczną mazią, zapachem przypominającą curry.
Share
Od dawna nie zaobserwowano czegoś podobnego
Od dawna nie zaobserwowano czegoś podobnegoŹródło: zookeys, Fot: Alexey Kopchinskiy
dagd93p

Mrówki stworzone do wojny. Tak można określić ten nowy gatunek. Ten sposób walki jest imponujący i bardzo skuteczny w zabijaniu drapieżników. Owszem, to samobójcza obrona, jednak należy pamiętać w jaki sposób mrówki współpracują.

Mała czerwona mrówka, kiedy poczuje zagrożenie, łapie się drapieżnika, gryzie go, po czym wygina swoje podbrzusze aż do momentu rozerwania. Wtedy śmiertelna żółta maź rozlewa się po ciele wroga, zabijając go wraz z mrówką. Substancja jest na tyle kleista, że drapieżnik nie jest w stanie się jej pozbyć.

Eksplodujące mrówki są rzadkością. Colobopis explodens jest pierwszym gatunkiem odkrytym od 1935 roku. Opis nowego podgatunku mrówki opublikowano w czasopiśmie Zookeys. Mrówkę odkrył zespół badaczy pod przewodnictwem Alice Laciny, entomologa z entomologa z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.

dagd93p

Alice opisuje zapach mazi jako "wyraźny i nieprzyjemny, który bardzo przypomina curry". Zdolność do eksplozji jednak jest czymś, czego nie posiadają wszystkie mrówki tego gatunku. Tylko nieliczne osobniki są stworzone do poświęcania swojego życia, eksplodując, aby chronić kolonię. Okazuje się, że system obronny zadziałał nawet, gdy badacze podeszli bliżej do mrówek.

Skłonność samobójcza jest podobna do ataków pszczół. Gdy czują zagrożenie, atakują, tracąc żądło. Nazywa się to autotyzą, i jest bardzo powszechna wśród mrówek. Pierwszy raz zaobserwowano i opisano takie zjawisko u Camponotus saundersi, w 1974 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Zookeys

dagd93p

Podziel się opinią

Share
dagd93p
dagd93p
Więcej tematów