MIT wykorzysta sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnych języków
Zespół naukowców z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) stworzył specjalny algorytm sztucznej inteligencji. Pozwala on automatycznie rozszyfrować starożytne języki, nawet bez żadnej innej zaawansowanej wiedzy na temat ich powiązań z pozostałymi, istniejącymi językami.
23.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy stworzyli algorytm sztucznej inteligencji, aby odkryć związki pomiędzy "zaginionymi" językami, o których istnieją historyczne zapisy, ale były od dłuższego czasu nieużywane. Algorytm "rozszyfrowywania" został nauczony, jak rozpoznawać i interpretować różne ograniczenia językowe pojawiające się, gdy języki ewoluują w przewidywalny sposób. Następnie badacze wymyślili wzorce języków przy użyciu tych ograniczeń.
AI pomoże rozszyfrować starożytne języki
W rezultacie algorytm może kategoryzować słowa w starożytnym języku i łączyć je z odpowiednikami w innych pokrewnych językach. System nie działa jak "Tłumacz Google", ale jest w stanie identyfikować korzenie starożytnych języków. Przykładowo, algorytm był w stanie dokładnie zidentyfikować korzenie języka iberyjskiego. Był to starożytny język używany przez rdzennych mieszkańców Europy Zachodniej od około VII do I wieku p.n.e.
Według AI język iberyjski nie był w rzeczywistości spokrewniony z językiem, którym posługują się Baskowie, czego dowodzą ostatnie badania. Twórcy algorytmu mają nadzieję, że ostatecznie wykorzystają sztuczną inteligencję do rozszyfrowania dawno zapomnianych języków przy użyciu zaledwie kilku tysięcy słów.