Milion zł nagrody. Wystarczy wymyślić przydomową elektrownie wiatrową

Milion zł nagrody. Wystarczy wymyślić przydomową elektrownie wiatrową

Milion zł nagrody. Wystarczy wymyślić przydomową elektrownie wiatrową
Źródło zdjęć: © Fotolia | WP.PL
Adam Bednarek
04.10.2019 07:55

Naprawdę każdy ma szansę na wygraną. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprasza nie tylko naukowców i specjalistów, ale też pasjonatów dłubiących w "przydomowych garażach".

NCBR wystartowało z konkursem, w którym wygrać można milion złotych. Należy znaleźć sposób na "wytwarzanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie".

Sprzęt musi być kompaktowy i przystosowany do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego, czyli cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Organizatorzy zakładają, że wymyślona konstrukcja będzie używana przez zwykłych ludzi, a nie duże firmy.

Wielkie wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Co ważne, na milionie się nie kończy. Zwycięzca będzie mógł zachować prawa do projektu, by swój wynalazek później skomercjalizować.

Szczegóły dotyczące udziału w konkursie poznamy w grudniu. Jesienią 2020 roku wyłoniony zostanie zwycięzca. Prezentacja najlepszych pomysłów obędzie się na żywo, z udziałem publiczności. To właśnie przed widzami uczestnicy pokażą, jak działają ich urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)