Megastruktura obcych? Naukowcy znaleźli tajemniczy układ. To może być to

Naukowcy odkryli dziwne zjawisko w układzie HD 139139, zwanym także EPIC 249706694. Światło emitowane przez znajdującą się tam gwiazdę jest nieregularnie przyciemnianie przez jakiś obiekt. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy to nie sprawka obcej cywilizacji.

Megastruktura obcych? Naukowcy znaleźli tajemniczy układ. To może być to
Źródło zdjęć: © deviantart, Fot: creative commons
Arkadiusz Stando

21.10.2019 08:09

Od lat w kręgach naukowych roi się od hipotez dotyczących "megastruktur obcych". Mają to być zbudowane w nienaturalny sposób ogromne obiekty, rozmiarami przypominające Księżyc, czy nawet mniejszą planetę.

Już kilka lat temu podobne miano przyznawano gwieździe KIC 8462852 z gwiazdozbioru Łabędzia. Od 2011 roku prowadzono badania, które miały pomóc stwierdzić, czy mamy do czynienia z megastrukturą obcych. W tym przypadku również zarejestrowano niewyjaśnione i nieregularne spadki jasności gwiazdy.

Na szczęście, okazało się, że jest to zaledwie gwiazda pożerająca planety. Jednak badanie tego obiektu trwało aż 6 lat. Tyle naukowcy potrzebowali, aby ustalić, że hipoteza okazała się błędna i pozostaje jedynie w kwestii marzeń.

Układ HD 139139 czy tam możemy znaleźć obcą cywilizację?

Kiedy tylko pojawia się szansa na istnienie życia pozaziemskiego, naukowcy sprawdzają, czy może to być produkt jakiejś inteligencji pozaziemskiej. Wszystko wskazuje jednak na to, że po raz kolejny odpowiedź prawdopodobnie brzmi "nie".

To dziwne zjawisko naukowcy określają jako układ binarny (dwie gwiazdy w jednym), o pseudonimie "Random Transiter". HD 139139 do złudzenia przypomina KIC 8462853, czyli ten wcześniej wspomniany przypadek.

Podobnie jak w KIC 8462853, w układzie HD 139139 astronomowie zaobserwowali szereg przypadkowych spadków jasności gwiazdy. Przyciemnianie zdarzało się losowo, nawet 28 razy w ciągu 87 dni obserwacji. Naukowcy postanowili wykorzystać radioteleskop, w celu poszukiwania fal radiowych.

"Nie wykryliśmy żadnego śladu życia" - stwierdzili naukowcy. Ale to nie jest ostateczny dowód. Nawet, jeżeli mają rację, to zjawisko wciąż pozostaje niewyjaśnione. W przypadku KIC 8462853 udało się znaleźć powód "przyciemniania", a tutaj nie otrzymaliśmy żadnego wyjaśnienia od naukowców.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)