Mars. Łazik Perseverance nagrał wiatr na powierzchni planety [Wideo]

Mars. Łazik Perseverance nagrał wiatr na powierzchni planety [Wideo]

Łazik Perseverance NASA nagrał zachowanie pyłowego wiru
Łazik Perseverance NASA nagrał zachowanie pyłowego wiru
Źródło zdjęć: © NASA, JPL-Caltech | NASA
Karolina Modzelewska
21.03.2021 11:41

NASA opublikowało nagranie wykonane przez łazik Perseverance, na którym widać pyłowy wir poruszający się po powierzchni Czerwonej Planety. To kolejne, istotne dokonanie w ramach misji mającej na celu poszukiwanie śladów starożytnego życia na Marsie.

Łazik Perseverance NASA wyposażono w wiele instrumentów, które pozwalają na dokładne badanie specyfiki Marsa. Wśród nich są kamery i mikrofony umożliwiające rejestrowanie zjawisk na jego powierzchni. To dzięki nim naukowcy najpierw usłyszeli wiatr na Czerwonej Planecie, o czym pisaliśmy już wcześniej, a następnie nagrali zachowanie pyłowego wiru.

Wiatr na Marsie

Materiały z tego zdarzenia zostały opublikowane w sieci w formie GIFów. Amerykańska agencja podkreśla, że już wkrótce takich nagrań może być więcej, bo Perseverance pracuje bez przerwy i gromadzi cenne dane, podobnie jak łazik Curiosity. Dodatkowo Mars posiada cienką, rozrzedzoną i zakurzoną atmosferę, co sprzyja powstawaniu pyłowych wirów i burz piaskowych. Wiele z nich można dostrzec nawet z Ziemi przy użyciu amatorskich teleskopów.

Naukowcy mają nadzieję, że wiatry i piaskowe burze okażą się przydatne dla wykorzystywanych urządzeń, a szczególnie dla lądownika Insight. Jego panele słoneczne zostały pokryte warstwą pyłu, która może zostać usunięta właśnie przez podmuch marsjańskiego wiatru. Lądownik dotarł na Czerwoną Planetę w listopadzie 2018 roku, a jego głównym zadaniem jest badanie warstw podpowierzchniowych planety.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)