Małpy skazywane na tortury w laboratorium badawczym w USA. Szokujący raport PETA

Małpy skazywane na tortury w laboratorium badawczym w USA. Szokujący raport PETA

Szokujący raport PETA. Okrutne traktowanie małp w laboratorium badawczym w USA
Szokujący raport PETA. Okrutne traktowanie małp w laboratorium badawczym w USA
Źródło zdjęć: © PETA
30.09.2020 10:14

Małpy przetrzymywane w laboratorium w Madison w USA były narażone na ciągłe cierpienie i traktowane z okrucieństwem - informuje PETA. Ze śledztwa przeprowadzonego przez organizację wynika, że zwierzęta były głodzone, zakażane wirusami i rażone prądem.

Małpy naczelne przetrzymywane w finansowanym z publicznych środków laboratorium w Madison w USA były narażone na ciągłe cierpienie i traktowane z okrucieństwem - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez organizację PETA.

W opublikowanym we wrześniu raporcie czytamy, że zwierzęta przez wiele lat były przetrzymywane w ciasnych drucianych klatkach umieszczonych w pomieszczeniach bez okien. Jak informuje stowarzyszenie, takie warunki pozbawiały je możliwości zaspokojenia swoich najbardziej podstawowych potrzeb.

Do raportu dołączono wiele materiałów audiowizualnych, które zostały zebrane podczas półrocznego śledztwa. Wśród nich znajduje się m.in. opublikowany w serwisie YouTube film. Wideo ukazujące okrutne traktowanie zwierząt można zobaczyć poniżej.

Szokujący raport PETA

Z relacji organizacji wynika, że małpy były narażone na ekstremalny stres spowodowany warunkami życia, w tym samotnością i brakiem zajęcia. Z tego powodu zwierzęta samookaleczały się, a także atakowały inne, co prowadziło do głębokich ran, czasem wymagających amputacji.

- Nieszczęście tych zwierząt zaczyna się już w chwili narodzin - podkreśla skupiający się głównie na przykładzie przetrzymywanych w ośrodku makaków raport, cytowany przez PAP. Czytamy w nim, że małpy rodzą młode w gołych, drucianych klatkach, w których spędzają następnie całe swoje życie. Małe zwierzątka już po pierwszym roku życia są siłą oddzielane od matek.

Organizacja informuje, że małpy przetrzymywane są w klatkach na potrzeby różnych badań, w trakcie których są głodzone, zakażane wirusami oraz rażone prądem w celu pozyskiwania nasienia.

- Narodowe Centrum Badań nad Naczelnymi (WNPRC) w Wisconsin używa pieniędzy podatników do torturowania zwierząt - komentuje dr Alka Chandra, odpowiedzialna w organizacji za śledztwa w sprawach związanych z badaniami laboratoryjnymi prowadzonymi na zwierzętach. Kobieta dodaje, że to nie pierwszy raz, kiedy ośrodek łamał prawo, w związku z czym, powinien zostać natychmiast zamknięty.

Reakcja na raport

- WNPRC jest jednym z największych na świeci laboratoriów prowadzących badania nad naczelnymi i jedną z siedmiu tego typu jednostek w USA, która jest finansowana z funduszy federalnych. Ośrodek działa we współpracy z Uniwersytetem Wisconsin w Madison. W 2019 roku na swoją działalność otrzymał ponad 300 mln dolarów od amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) - informuje w raporcie PETA.

Organizacja zaznacza, że WNPRC informuje na swoich stronach, że w laboratorium trzymanych jest ok 1,6 tys. zwierząt, a głównym celem działalności ośrodka jest "prowadzenie humanitarnych badań z udziałem naczelnych innych niż ludzie, które mają przyczynić się do pogłębienia wiedzy z zakresu biologii naczelnych i rozwiązywać problemy zdrowotne ludzi i zwierząt".

PETA przypomina, że w związku z nieprzestrzeganiem prawa dotyczącego opieki nad zwierzętami, władze federalne wielokrotnie nakładały kary finansowe na laboratorium. Ostatnia z nich została wydana w kwietniu 2020 roku. - Widać, że w tej kwestii nic się nie zmieniło - komentuje organizacja, wzywając jednocześnie do uwolnienia wszystkich zwierząt przetrzymywanych w ośrodku i zamknięcia laboratorium.

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele Uniwersytetu Wisconsin w Madison, którzy zapewnili, że ośrodek dba o zwierzęta i będzie współuczestniczył w badaniu zarzutów stawianych laboratorium. W specjalnym oświadczeniu informują, że zaprezentowane w raporcie PETA przypadki, to pojedyncze wyjątki, które nie przedstawiają tego, jak traktowane są małpy w ośrodku. W komunikacie zaznaczają, że badania na zwierzętach przyczyniły się do lepszego poznania i zwalczania m.in. choroby Alzheimera, raka, AIDS i wielu innych schorzeń.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)