"Ludowe Bayraktary" już w Ukrainie. "To dopiero początek dla naszych wrogów"

 "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
"Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Facebook
Konrad Siwik

07.09.2022 19:39, aktual.: 08.09.2022 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzy drony Bayraktar TB2, które były przedmiotem zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez Serhija Prytulę, dotarły już na Ukrainę. Każdy bezzałogowiec ma na kadłubie napis "Ludowy Bayraktar", co ma być uhonorowaniem osób, które przekazały nie fundusze.

Serhij Prytula, który jest inicjatorem zbiórki funduszy na zakup tureckich Bayrakrarów dla Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował na swoim Facebooku, że bezzałogowe statki powietrzne dotarły już do Ukrainy. "Ktoś mógłby powiedzieć, że dziś nasz głośny projekt dobiegł końca. Osiągnęliśmy to, o czym marzyliśmy! Dostaliśmy to, czego tak bardzo potrzebuje nasza armia. Ale tak naprawdę to dopiero początek... przede wszystkim dla naszych wrogów. I nie będzie im się to podobać!" – napisał Prytula. "'Ludowe Bayraktary' pełnią służbę bojową!" – skwitował.

Inicjator zbiórki podziękował również wszystkim, którzy wsparli zbiórkę, dodając, że jest jeszcze wiele do zrobienia. "Zwycięstwo będzie nasze. Ale tylko wtedy, gdy nie stracimy rozpędu we wspieraniu naszych wojowników!" – podsumował. Prytula opublikował też nagranie, na którym uwieczniono wielozadaniowe drony bojowe produkcji tureckiej, które na kadłubie mają napis "Ludowy Bayraktar".

"Ludowe Bayraktary" zostały już wysłane do służby bojowej i będą wspomagać Siły Zbrojne Ukrainy w wykrywaniu i neutralizowaniu rosyjskich najeźdźców i ich sprzętu wojskowego. Warto odnotować, że bezzałogowce zostały ostatecznie przekazane przez turecką firmę Baykar Makina za darmo. Natomiast środki zgromadzone przez fundację Prytuli będą przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukraińców.

 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
 • "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w Ukrainie
[1/6] "Ludowe Bayraktary" pełnią służbę bojową w UkrainieŹródło zdjęć: © Facebook

Turecki Bayraktar

Bayraktar TB2 to wyprodukowany przez turecką firmę Baykar Makina bezzałogowy dron rozpoznawczo-bojowy klasy MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance). Bezzałogowiec o masie startowej 650 kg ma długość 6,5 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 12 m. Maksymalna prędkość drona wynosi 220 km/h, a jego prędkość przelotowa to ok. 130 km/h. Maksymalny czas lotu wynosi około 27 godzin, a zasięg szacuje się na 150 km. Pułap praktyczny dla tego drona to 5,5 km, a maksymalny nawet 8,2 km.

W standardowym wyposażeniu Bayraktara TB2 znajdują się inteligentne bomby naprowadzane laserowo MAM-L. Bomby tego typu ważą 22 kg i mają głowicę kumulacyjną (przeciwpancerną), odłamkowo-burzącą lub termobaryczną. Po zrzuceniu bomba jest w stanie dotrzeć do ruchomego celu w odległości do 8 km lub 14 km, po zainstalowaniu systemu nawigacji inercyjnej połączonego z systemem GPS.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie