"Jastrząb" poleci do Ukrainy. To Bayraktar TB2 przekazany przez Litwę

Bayraktar TB2 dla Ukrainy
Bayraktar TB2 dla Ukrainy
Źródło zdjęć: © Wikipedia | CC BY 4.0, Ministry of Defence of Ukraine
Karolina Modzelewska

15.06.2022 15:43, aktual.: 16.06.2022 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anusauskas zdradził nieco informacji na temat drona Bayraktar TB2, który wkrótce zostanie przekazany Ukrainie. Urządzenie początkowo miało zostać sfinansowane ze środków pochodzących ze zbiórki, ale ostatecznie za darmo podarowała je firma Bayraktar Makina. Wyjaśniamy, jakie uzbrojenie otrzyma "Jastrząb" i jakie są jego możliwości.

Jak już informowaliśmy, Andrius Tapinas, litewski dziennikarz i youtuber, zorganizował zbiórkę funduszy na zakup drona Bayraktar TB2 dla Ukrainy. Potrzebne środki udało się zebrać w zaledwie trzy dni. Zakup miał się odbyć za pośrednictwem ministerstwa obrony. Firma Bayraktar Makina zdecydowała jednak, że przekaże drona za darmo. Poprosiła też, aby pieniądze zebrane podczas zbiórki zostały przekazane na pomoc humanitarną. Aktualnie wiadomo, że część pieniędzy wydano na zakup 110 systemów EDM4S SkyWiper, więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Bayraktar TB2 dla Ukrainy

Bayraktar TB2, który trafi do Ukrainy, otrzymał nazwę "Jastrząb" (lit. Vanagos). Została ona wybrana przez Litwinów w drodze głosowania. Ustalono również, że dron dostanie standardowe wyposażenie, czyli inteligentne bomby naprowadzane laserowo MAM-L. Bayraktar TB2 to bezzałogowy dron rozpoznawczo-bojowy klasy MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance), produkcji tureckiej, o którym często mówi się, że jest postrachem Rosjan. Trwająca w Ukrainie wojna zwróciła uwagę całego świata na jego możliwości oraz osiągnięcia.

Dron o masie startowej 650 kg ma długość 6,5 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 12 m. Jak informuje producent, maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 220 km/h, a jej prędkość przelotowa to około 130 km/h. Bayraktar TB2 może latać przez blisko 27 godzin. Jego zasięg szacuje się na 150 km. Pułap praktyczny dla tego drona to 5,5 km, a maksymalny nawet 8,2 km.

"Jastrząb", który dotrze do Ukrainy najprawdopodobniej na początku lipca, zostanie zintegrowany z inteligentnymi bombami naprowadzanymi laserowo MAM-L. Broń tego typu waży 22 kg i jest wyposażona w głowicę kumulacyjną (przeciwpancerną), odłamkowo-burzącą lub termobaryczną. Nadaje się do niszczenia czołgów, pojazdów opancerzonych czy eliminacji siły żywej. Po zrzuceniu bomba jest w stanie dotrzeć do ruchomego celu w odległości do 8 km lub 14 km, po zainstalowaniu systemu nawigacji inercyjnej, połączonego z systemem GPS.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie