Lek na koronawirusa. Okazał się skuteczny u myszy

Doustny lek o nazwie EIDD-2801 skutecznie zablokował u 19 badanych myszy replikację koronawirusa, która prowadzi do choroby COVID-19. Dodatkowo lek wykazywał bardzo dobre rezultaty w eksperymentach z próbkami ludzkich komórek.

Lek na koronawirusa. Okazał się skuteczny u myszy
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Walasek/REPORTER
Karolina Modzelewska

09.04.2020 | aktual.: 09.04.2020 11:51

Działanie leku EIDD-2801 zostało opisane w magazynie "Science Translational Medicine". Naukowcy wyjaśniają, że lek ingeruje w kluczowy mechanizm pozwalający na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Skuteczność leku na koronawirusa

Badania przeprowadzone na myszach okazały się sukcesem. Odpowiadał za nie zespół badaczy z Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill.

Lek podany u myszy skutecznie blokował rozwój COVID-19, a w przypadku próbek z ludzkimi komórkami znacznie spowalniał działanie koronawirusa SARS-CoV-2. Próby na ludziach jeszcze się nie rozpoczęły, ale jeśli efekty będą podobne, EIDD-2801 może stać się pierwszą tabletką, która działa na COVID-19.

Wyniki przeprowadzonych badań sugerują również, że EIDD-2801 może być jeszcze skuteczniejszy w przerywaniu replikacji wirusa niż remdesivir. Jest to kolejny lek przeciwwirusowy, testowany pod kątem działania w leczeniu COVID-19.

Konieczne przeprowadzenie badań klinicznych

Firma Ridgeback Biotherapeutics, która wydała licencję na lek, otrzymała ostatnio zezwolenie od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na rozpoczęcie 10 badań klinicznych nad tabletkami. Zostaną one przeprowadzone w nadchodzących miesiącach.

Wyniki badań nad EIDD-2801, udostępnione na serwerze preprint bioRxiv nadal są poddawane procesowi recenzowania. Ale w świetle kryzysu wywołanego koronawirusem i chorobą COVID-19 "ważne było podzielenie się" - powiedział George Painter, profesor chemii i dyrektor wykonawczy Emory Institute for Drug Development, który jako pierwszy wyprodukował lek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

wiadomościkoronawirusCOVID19
Komentarze (434)