Kuchnia to najspokojniejsze miejsce w domu

Kuchnia to najspokojniejsze miejsce w domu09.04.2013 11:10
Kuchnia to najspokojniejsze miejsce w domu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

69 procent Włochów uważa, że najspokojniejszym miejscem w domu, w którym
gromadzi się najwięcej pozytywnej energii, jest kuchnia - wynika z sondażu.

Ponad połowa ankietowanych wyraziła przekonanie, że przygotowanie obiadu bądź kolacji jest źródłem dobrego samopoczucia psychofizycznego. Zdaniem jednej trzeciej, gotowanie oddala stresy codzienności. Analizujący wyniki sondażu psycholodzy i socjolodzy, cytowani przez agencję Ansa, zwracają uwagę na to, że zdaniem ponad dwóch trzecich ankietowanych zrobienie zwykłej kanapki bądź kolacji przy świecach wyzwala pokłady pozytywnej energii, a zatem ma działanie relaksujące.

  1. procent kobiet i mężczyzn twierdzi, iż gotowanie to chwila radości i zadowolenia z życia. Większość uważa również kuchnię za swoje ulubione miejsce w domu, zdecydowanie bardziej niż sypialnię i salon. Z tego powodu mieszkańcy Italii bardzo skrupulatnie dobierają każdy najdrobniejszy szczegół wyposażenia kuchni, a jej urządzenie staje się prawdziwym rytuałem. To ogromne przywiązanie podsyca także prasa. Nawet w codziennych gazetach znajdują się liczne, niekiedy wielostronicowe reklamy mebli kuchennych.

W szczegółowej analizie wymieniono też pięć zasad zaspokojenia wszystkich zmysłów, jakimi należy kierować się przygotowując posiłki, by czynność ta była prawdziwą przyjemnością. Są to: troska o dobór składników i wina, doskonały zapach, harmonia szykowania dań, otaczających kolorów i światła, dobór estetycznych naczyń i garnków oraz odpowiednie wrażenia słuchowe, jakie daje kojący dźwięk urządzeń, na przykład miksera. Wtedy, podkreślono, kuchnia może stać się prawdziwym rajem w domu.

PAP

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)