Trwa ładowanie...

Książki Jerzego Zięby znikają z półek Biedronki i Carrefoura

Już nie tylko Allegro powiedziało "dość". Biedronka i Carrefour zdecydowały się zrezygnować ze sprzedaży tekstów kontrowersyjnego przedsiębiorcy. Jerzy Zięba od dawna jest krytykowany za działalność, ale dopiero koronawirus zmusił firmy do konkretnych decyzji.

Share
Książki Jerzego Zięby znikają z półek Biedronki i Carrefoura
Źródło: East News, fot: Bartosz Krupa/East News
d287r02

Kontrowersyjne wypowiedzi Jerzego Zięby powracają jak bumerang, ale niektórzy postanowili stanowczo zareagować, gdy rozpoczęła się epidemia koronawirusa. Pierwszy był YouTube, który już pod koniec stycznia zamknął jego oficjalne kanały. Sklepom sprzedającym jego książki zajęło to więcej czasu.

17 marca zareagowało Allegro, usuwając wszystkie aukcje, w których przedmiotami są książki Jerzego Zięby. Na podobny ruch zdecydowały się dwie sieci handlowe: Biedronka oraz Carrefour. które jeszcze do niedawna miały w ofercie czasopismo "Zdrowie bez leków". W periodyku znalazł się artykuł Jerzego Zięby, w którym pisał o tym, czy należy bać się koronawirusa.

- Po dogłębnej analizie treści znajdujących się w magazynie oraz biorąc pod uwagę oczekiwania naszych klientów i dobre praktyki rynkowe, podjęliśmy decyzję o wycofaniu wspomnianego czasopisma ze wszystkich sklepów sieci Biedronka z dniem 18.03.2020 - poinformował portal Wirtualnemedia.pl Damian Gaca, kupiec odpowiedzialny za ofertę prasy w sieci Biedronka.

d287r02

- Informacje upowszechniane na stronach internetowych (Zięby) w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną - czytamy w oświadczeniu Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jerzy Zięba na swoim facebookowym profilu sugerował, że koronawirusa można "wyleczyć"... dużą dawką witaminy C. Mimo że ta "porada" już dawno została wyjaśniona i zdementowana przez specjalistów.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Obalone teorie

Już wcześniej Jerzy Zięba bagatelizował problem koronawirusa - przez co jego kanał na YouTube został usunięty. Zawartość nagrań wideo opisywał na łamach WP Tech Mateusz Czarniak:

Layer 1
Lekami, których stosowanie w przypadku zakażenia koronawirusem, miał zalecać samozwańczy znachor, są m.in. (a jakże!) "lewoskrętna" witamina C i dożylne podawanie perhydrolu, czyli 35-proc. roztworu nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru to substancja o właściwościach żrących wobec żywych tkanek, a po kontakcie tej substancji ze skórą pojawiają się na niej białe martwicze plamy. Jej roztworem – ale zaledwie 3 proc. – jest powszechnie znana woda utleniona. Zięba, już tradycyjnie, miał także sugerować zakażonym trzymanie się z daleka od lekarzy.
Mateusz Czarniak, WP Tech

Porady Jerzego Zięby od dawna wzbudzają mnóstwo kontrowersji. Portal Cowzdrowiu.pl w styczniu przypominał, że "prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ postawiła Ziębie oraz jego współpracownikom zarzuty nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych". W rozmowie z WP tłumaczył się, że nie mógł wiedzieć, że "ktoś bez żadnych podstaw naukowych uzna te produkty za leki".

d287r02

Co natomiast można było przeczytać w jego magazynowych artykułach? Tak pisały o nim WP Wiadomości:

Layer 1
"Zdrowie bez leków" to pierwszy magazyn dla osób, które kwestionują osiągnięcia współczesnej medycyny, w tym przeciwników szczepień. Jeśli na łamach jednego miesięcznika publikują: internetowy znachor Jerzy Zięba, kilkoro antyszczepionków, były lekarz z odebranymi już uprawnieniami, to można się spodziewać wysypu szalonych teorii. Jednak to, co serwuje czytelnikom nowy miesięcznik wymaga czytania z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Tomasz Molga, WP Wiadomości

"Porady" Jerzego Zięby nie tylko w czasie koronawirusa mogły zagrażać zdrowiu. Mama chorej na raka 16-latka zrezygnowała z chemioterapii, sugerując się wpisami publikowanymi w grupie "Ukryte terapie – Jerzy Zięba". W jednym z postów napisano, że na raka wystarczyć ma podawana dożylnie witamina C czy soda oczyszczona.

d287r02

- Nie może być tak, że Zięba publicznie głosi takie herezje. Od lat wygłasza tezy, które godzą w program szczepień i medycynę opartą na dowodach i badaniach. Dzieje się to kosztem pacjentów, bo on wprost namawia, by rezygnować z medycyny konwencjonalnej, a w dobie kryzysu szczepień jest to niezwykle niebezpieczne – mówił dr Szczuciński, który pozwał Jerzego Ziębę.

Jak widać argumentów, by nie sprzedawać twórczości Jerzego Zięby, było od dawna dostatecznie wiele.

d287r02

Podziel się opinią

Share
d287r02
d287r02
Więcej tematów