Pierwszy taki automat w Polsce. W Krakowie każdą plastikową butelkę sprzedasz za 10 gr

Pierwszy taki automat w Polsce. W Krakowie każdą plastikową butelkę sprzedasz za 10 gr

Pierwszy taki automat w Polsce. W Krakowie każdą plastikową butelkę sprzedasz za 10 gr
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando
17.04.2019 12:56, aktualizacja: 17.04.2019 15:05

Kraków: Łukasz Wantuch, jeden z radnych miasta, wpadł na pomysł postawienia automatu do skupu butelek z prawdziwego zdarzenia. W przeciwieństwie do wcześniejszych automatów, które znalazły się w Polsce, ta maszyna przyjmie każdą plastikową butelkę.

W Niemczech, Norwegii i wielu innych krajach Europy automaty skupujące plastik to standard. Znajdziecie je w większości supermarketów. Ich sposób działania jest bardzo prosty. My podajemy im butelkę, a one analizują jej rozmiary oraz masę, a następnie wypłacają nam pieniądze.

Teraz dokładnie taki automat stanął w Krakowie. A to wszystko za sprawą radnego miasta, Łukasza Wantucha. Zainspirowany podróżą do Niemczech i tamtejszymi sposobami walki z plastikiem, postanowił działać. Za pierwsze 10 tysięcy butelek, czyli 1000 zł, zapłaci z własnej kieszeni.

Według planu przewiduje się wykup miliona plastikowych butelek od mieszkańców Krakowa. Pierwszy automat już stoi w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ulicy Powstania Warszawskiego. Na początek maszyna ma wykupić 10 tysięcy butelek. Dziś (środa 17.04) od godziny 12:00 praca maszyny oficjalnie ruszyła.

Wideo: Producja żywności a zużycie wody

To świetny pomysł i mamy nadzieję, że kolejne miasta wprowadzą tego typu automaty. Nie trzeba daleko szukać, żeby pokazać, jak skuteczny jest to sposób. Jak czytamy w artykule opracowanym przez "The Guardian", w Norwegii przetwarza się imponujące 97 proc. plastikowych butelek. Co za liczba.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (458)