Kot sprzed 2 tysięcy lat odkryty w Peru

Kot sprzed 2 tysięcy lat odkryty w Peru

Kot w Peru
Kot w Peru
Źródło zdjęć: © EPA
Bolesław Breczko
19.10.2020 12:02

W Peru na pustyni Nazca, która słynie z gigantycznych rysunków widzianych z powietrza, odkryto kolejny. Widnieje na nim wylegujący się kot.

Wiek rysunku szacowany jest na 2 tysiące lat. Został odkryty w Peru, które słynie z rysunków gigantycznych figur stworzonych przez starożytny lud zamieszkujący płaskowyż pustyni Nazca. Chociaż figury Nazca znane są już od stuleci, a w 1994 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to kot pozostał nieodkryty aż do dziś.

Figura została odnaleziona podczas wytyczania ścieżki na planowany punkt obserwacyjny, z którego turyści mogliby oglądać inne geoglify. Kot został stworzony tą samą metodą, która polega na usuwaniu brunatnych kamieni i ziemi, aby odkryć jaśniejszą warstwę gleby.

Kto jest jednym z mniejszych rysunków na płaskowyżu Nazca i ma szerokość 37 metrów. Największe geoglify są dziesięć razy większe.

Geoglify z Nazca zostały stworzone przez Indian Nazca pomiędzy rokiem 500 p.n.e. a 500 naszej ery. Dla reszty świata odkrył je hiszpański konkwistador Pedro Cieza de Leon w XVI wieku. Według antropologów rysunki były elementem kultu religijnego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)