Kosmos. Wielka czarna plama na Jowiszu. Co to jest?

Kosmos. Wielka czarna plama na Jowiszu. Co to jest?

Kosmos. Wielka czarna plama na Jowiszu. Co to jest?
Źródło zdjęć: © NASA/Juno
Arkadiusz Stando
18.09.2019 12:36

Sonda Juno należąca do NASA wykonała nowe kosmiczne zdjęcia Jowisza. Widać na nich ogromną czarną plamę na powierzchni gazowego giganta. Wygląda na coś niebezpiecznego, ale to na szczęście tylko cień księżyca Io.

Jowisz, czyli gazowy gigant i największa planeta Układu Słonecznego jest jednym z najbardziej fascynujących ciał niebieskich, jakie bada ludzkość. Sonda Juno wysłana przez NASA stale go obserwuje i wykonała już tysiące zdjęć jego powierzchni, oraz księżyców.

Tym razem Juno zaobserwowała dużą czarną plamę na powierzchni Jowisza. Na szczęście okazała się być tylko cieniem, pozostawianym przez księżyc Io. Ale nie macie wrażenia, że coś tu nie gra? Ten cień jest niesamowicie wyraźny i bardzo ciemny.

Kiedy Księżyc rzuca cień na Ziemię, jest on praktycznie niewidoczny patrząc z orbity. Dlaczego Io zostawia więc czarny ślad na powierzchni Jowisza? Jest sporych rozmiarów i orbituje planetę w dosyć niewielkiej odległości. Tak więc z perspektywy Jowisza, jest cztery razy większy na niebie, niż Słońce. To musi być niesamowity widok, szkoda, że człowiek nie przetrwałby w warunkach panujących na planecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)