Trwa ładowanie...

Kosmos. Wybrano imiona dla nowo odkrytych księżyców Jowisza

Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne i Eupheme to imiona niedawno odkrytych księżyców Jowisza. Ich wybór ogłosiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, a w jego dokonaniu pomogli internauci.

Share
Kosmos. Wybrano imiona dla nowo odkrytych księżyców Jowisza
Źródło: Shutterstock.com, Fot: Vadim Sadovski
d17tw14

Znalezienie 12 nowych księżyców Jowisza ogłoszono ponad rok temu, w lipcu 2018. Autorami odkrycia są Scott S. Sheppard i jego zespół.

W celu ustalenia pięciu nazw spośród nowo odkrytych ciał niebieskich, naukowcy postanowili zapytać internautów o opinię. Zgłoszenia można było nadsyłać przy pomocy Twittera od lutego do kwietnia 2019 r.

d17tw14

Wymogi nazewnictwa

Nazwy księżyców Jowisza nie mogą być jednak zupełnie dowolne. Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła zasady, że w ich przypadku muszą być to imiona zaczerpnięte z mitologii greckiej lub rzymskiej, potomków lub żon Jowisza (czyli greckiego Zeusa).

Przykładowo – księżyc S/2018 J3 otrzymał nazwę Pandia, od bogini księżyca, córki Zeusa i Selene. S/2018 J1 za to został nazwany na cześć bogini rosy Ersy – siostry Pandii.

Księżyce Jowisza

Jowisz posiada 79 znanych księżyców. Są bardzo zróżnicowane wielkością - od olbrzymich, jak Ganimedes (średnica około 5300 km), po bardzo niewielkie kilkukilometrowe ciała.

Aktualnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna prowadzi globalny konkurs na nazwy planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds. Przebiega on w formie krajowych konkursów – każde z państw ma wybrać nazwę dla jednej egzoplanety i jej gwiazdy. Polski konkurs prowadzony jest etapami. Jego publiczna internetowa część rozpocznie się 9 września.

Źródło: PAP

d17tw14

Podziel się opinią

Share
d17tw14
d17tw14
Więcej tematów