Trwa ładowanie...
ycipk-15nrdq

Jowisz zmienia barwę. Na planecie dzieje się coś niepokojącego

Jowisz boryka się ze sporymi zmianami. Gigantyczne burze amoniakowe robią się coraz większe i zaczynają być widoczne w świetle widzialnym. Niszczą tym samym to, z czym kojarzymy Jowisza - białe i brązowe pasy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcia z radioteleskopu Atacama Large Millimeter Array oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble'a
Zdjęcia z radioteleskopu Atacama Large Millimeter Array oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (NASA/Hubble)
ycipk-15nrdq

Ogromne burze wybuchły na Jowiszu. Chmury pełne amoniaku zaskakująco przypominają swoim kształtem cumulonimbusy, znane z naszej planety. Formują się w wielkie, gazowe kowadła i zacierają linie oddzielające różne części atmosfery Jowisza.

Burze amoniaku zmieniają pasy atmosferyczne Jowisza

Podobnie jak w przypadku ziemskich cumulonimbusów, powstają przez gaz wznoszący się do zewnętrznej warstwy Jowisza. W przypadku Ziemi, kluczową substancją jest para wodna, a w przypadku gazowego giganta to amoniak. Podczas tego procesu tworzą się wiry na granicach pasów Jowisza, niszcząc przy tym wyraźny podział białych i brązowych linii.

ycipk-15nrdq

"Jeśli te burze amoniaku będą nadal się rozwijać, wkrótce możemy być świadkami całkowitego zakłócenia jednego z pasów, chociaż może to potrwać nawet kilka miesięcy" - mówił w oświadczeniu Imke de Pater, astronom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Zobacz też: NASA. Asteroida uderzyła w Jowisza. Udało się to zarejestrować [WIDEO]

Amoniak unosi się na wierzch Jowisza w procesie konwekcji. Cieplejszy i lżejszy gaz swobodnie "wypływa" ponad powierzchnię cięższego, gęstszego gazu.

Naukowcy zaznaczają, że nie jest to pierwszy raz, gdy astronomowie zaobserwowali zakłócenia w pasmach atmosferycznych Jowisza. Zjawiska to zdarzają się okresowo. W swoim badaniu naukowcy podawali przykłady z lat 90. XX wieku - wiele z nich obejmowało burze, w których wykryto nawet błyskawice.

ycipk-15nrdq

Czytaj także: Jowisz mógł pochłonąć inną planetę. Nowe odkrycie ma wpływ na wiedzę o całym Układzie Słonecznym

Źródło: Livescience

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-15nrdq

ycipk-15nrdq
ycipk-15nrdq