Kosmiczny Teleskop Webba. NASA pokazała kolejne zdjęcia
Do sieci trafiły właśnie kolejne zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Fotografie pokazują możliwości urządzenia i rozbudzają nadzieję na lepsze poznanie oraz zrozumienie Wszechświata.
12.07.2022 | aktual.: 12.07.2022 17:31
11 lipca, prezydent Joe Biden podczas specjalnej transmisji, w której uczestniczyła również wiceprezydentka Kamala Harris, pokazał światu pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, JWST). Był to jedynie przedsmak tego, co NASA, we współpracy z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną) przygotowała na 12 lipca. Opublikowano kolejne kolorowe zdjęcia i dane spektroskopowe wykonane przez to wyjątkowe obserwatorium.
Oto, co NASA pokazała podczas wydarzenia:
Mgławicę planetarną NGC 3132 (znaną również jako Rozerwana Ósemka lub Mgławica Pierścień Południowy) - jest to mgławica zlokalizowana w konstelacji Żagla, w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w marciu 1835 roku przez Johna Herschela. Kosmiczny Teleskop Webba pokazuje umierającą gwiazdę, otuloną pyłem i warstwami światła.
Grupę galaktyk Kwintet Stephana - jest to grupa galaktyk, związanych ze sobą grawitacyjne. Została odkryta Édouarda Stephana w 1877 roku.
Egzoplanetę WASP-96 b - to olbrzymia, gazowa egzoplaneta, która znajduje się w odległości 1150 lat świetlnych od Ziemi.
Mgławicę Carina (NGC 3372) - to mgławica znajdująca się w gwiazdozbiorze Kila. Zauważył ją Nicolas Louis de Lacaille w 1751 roku. Mgławica składa się z pyłu oraz gazu, a w jej wnętrzu tworzą się gwiazdy. Mgławica znajduje się około 7600 lat świetlnych od naszej planety. Na zdjęciu widać młode gwiazdy.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski