Koronawirus: objawy, rozprzestrzenianie, jak zapobiegać. WHO wyjaśnia wątpliwości
Koronawirus SARS-CoV-2 jest coraz poważniejszym zagrożeniem. Na całym świecie odnotowano ponad 4000 przypadków śmiertelnych, w tym w Polsce. Jak rozpoznać objawy i jak zapobiegać zakażeniu. Podsumowujemy wytyczne WHO.
12.03.2020 14:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Objawy koronawirusa
Pierwsze objawy COVID-2, choroby wywoływanej nowym koronawirusem wyglądają podobnie do grypy. Należą do nich:
- gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
- zmęczenie,
- suchy kaszel. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, "niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę".
Większość z tych objawów jest zwykle łagodna i zaczynają pojawiać się stopniowo. WHO podkreśla, że u ok. 80 proc. osób dochodzi do siebie bez specjalnego leczenia. 1 na 6 osób odczuwa poważne problemy z oddychaniem.
Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej przechodzą chorobę ciężej, co zostało potwierdzone dodatkowymi badaniami chińskich specjalistów.
Zobacz także
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Najnowsze badania potwierdziły, że nowy koronawirus rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż początkowo zakładano i może przetrwać nawet kilkanaście dni w zależności od powierzchni.
COVID-19 może się rozprzestrzeniać drogą kropelkową, najczęściej przez kaszel i wdychane powietrze. Dotychczasowe badania sugerują, że wirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kroplami oddechowymi, a nie przez powietrze. WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie dzielić się nowymi ustaleniami.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia lub rozprzestrzenia się COVID-19 należy stosować kilka prostych środków ostrożności:
- regularnie i dokładnie myć ręce
- zachować co najmniej 4 metrową odległość od osób, które kichają lub kaszlą
- unikać dotykania oczu, ust i nosa
- przestrzegać zasad higieny dróg oddechowych, m.in. zakrywać usta i nos zgiętym łokciem podczas kichania
- zostać w domu, jeśli zauważymy u siebie objawy chorobowe.