Koronawirus może przetrwać na skórze przez 9 godzin. Zaskakujące badania

Koronawirus utrzymuje się na skórze do 9 godzin
Koronawirus utrzymuje się na skórze do 9 godzin
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

08.10.2020 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy koronawirus może utrzymywać się na ludzkiej skórze znacznie dłużej niż wirusy grypy. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Japonii.

Najnowsze badanie opublikowane na łamach "Clinical Infectious Diseases" wykazało, że SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, pozostawał żywotny na próbkach ludzkiej skóry przez około 9 godzin. Natomiast szczep wirusa grypy A pozostawał żywotny przez około 2 godziny. Na szczęście oba wirusy można szybko usunąć używająca środka odkażającego i dbając o właściwą higienę.

Koronawirus na ludzkiej skórze

Odkrycie naukowców podkreśla, jak ważne jest mycie rąk oraz używanie produktów do dezynfekcji. Działania te pomagają w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Badanie dowodzi również, że istnieje większe ryzyko transmisji koronawirusa niż grypy, ponieważ ten pierwszy zachowuje większą stabilność na ludzkiej skórze.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez ekspertów z USA dowiodły, że SARS-CoV-2 może utrzymywać się na powierzchniach miedzianych do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin oraz na plastiku i stali nierdzewnej przez maksymalnie 4 godziny. Jednak ze względów etycznych zbadanie, jak długo wirus może przetrwać na ludzkiej skórze, było bardziej skomplikowane - nie można po prostu umieszczać próbek potencjalnie śmiertelnego wirusa na ludzkich dłoniach.

Koronawirus zachowuje się inaczej niż grypa

Dlatego na potrzeby nowego badania naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto w Japonii stworzyli model skóry. Opracowali go na podstawie próbek ludzkiej skóry uzyskanych podczas sekcji zwłok. Próbki pobierano około dnia po śmierci. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ nawet 24 godziny po śmierci ludzka skóra może być nadal wykorzystywana do przeszczepów skóry, co oznacza, że ​​zachowuje wiele ze swoich właściwości.

Korzystając ze swojego modelu, autorzy stwierdzili, że SARS-CoV-2 przeżył na próbkach ludzkiej skóry 9,04 godziny, w porównaniu z 1,82 godziny w przypadku wirusa grypy A. Gdy te wirusy zostały zmieszane ze śluzem, aby naśladować uwalnianie cząsteczek wirusa podczas kaszlu lub kichania, SARS-CoV-2 utrzymywał się jeszcze dłużej, około 11 godzin. Jednak oba wirusy zostały inaktywowane na skórze 15 sekund po użyciu środka dezynfekującego do rąk, który był 80% etanolem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)