Koronawirus. Lekcje on‑line. Polskie alternatywy dla Google i Microsoftu

Polskie studia deweloperskie stworzyły narzędzia do prowadzenia lekcji przez internet, które są alternatywą dla platform od Google i Microsoftu.

Koronawirus. Lekcje on-line. Polskie alternatywy dla Google i Microsoftu
Źródło zdjęć: © Fotolia | udonsuki
Bolesław Breczko

Epidemia koronawirusa w Polsce zmusiła do zamknięcia szkół i uniwersytetów. Nie oznacza to jednak, że nauka również została zawieszona, ta przeniosła się do internetu. Universality przygotowało zestawienie polskich rozwiązań, które umożliwią realizację materiału online.

Na platformie WP Pilot prowadzone są "Lekcje online" - cykliczne transmisje na żywo. Od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 11.00 a 12.30, będzie można zasięgnąć dodatkowych porad i ćwiczeń związanych z egzaminem ósmoklasisty, który czeka na uczniów przed zakończeniem szkoły podstawowej. https://pilot.wp.pl

Universality

Universality to rekomendowana przez MEN, darmowa platforma ułatwiająca prowadzenie zajęć online. Platforma jest przystosowana do prowadzenia każdego przedmiotu szkolnego. Powstała dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W tym tygodniu Universality dołączyło do Akcji E-dukacja (#akcjaedukacja), prowadzonej przez GovTech Polska i Ministerstwo Cyfryzacji, w ramach wspierania szkół w przejściu na zdalne nauczanie.

Dzwonek.pl

Darmowa platforma Dzwonek.pl pozwala zarządzać klasą szkolną, przesyłać do uczniów i grupować teksty, materiały audio i wideo. Można zlecać zadania indywidualne i dla grup. Nauczyciel otrzymuje również raporty pozwalające weryfikować pracę i postępy uczniów. Na czas kryzysu związanego z epidemią platforma poszerzyła bazę bezpłatnych treści dla części przedmiotów na poziomie szkoły podstawowej. Na platformie można korzystać między innymi z bazy płatnych i bezpłatnych e-podręczników, a także biblioteki interaktywnych ćwiczeń.

Załap.pl

Na platformie Załap.pl uczeń wybiera przedmiot i korepetytora. Decyzję można podjąć na podstawie biogramu, w którym znajduje się informacja o nauczycielu, jego wykształceniu i doświadczeniu. Kolejnym krokiem jest płatność, po której można rozpoczynać lekcję o wybranej wcześniej godzinie. Istnieje możliwość korzystania z pomocy dydaktyka regularnie lub w trybie "lekcja na dzisiaj". Chat z nauczycielem odbywa się w formie wideo, dostępna jest również wirtualna tablica do prezentowania treści. Uczeń ma możliwość zapisywania wideonotatek, które może odtworzyć po zakończeniu lekcji.

Nauczeni.pl

Nauczeni.pl to platforma edukacyjna skierowana do dydaktyków, studentów i nauczycieli, którzy chcą udzielić korepetycji oraz uczniów potrzebujących dodatkowych zajęć. Korepetytor ustala godziny, w których jest dostępny. W trakcie prowadzenia lekcji może korzystać z komunikatora tekstowego i wideo. Nauka jest prostsza dzięki tablicy interaktywnej i możliwości tworzenia notatek.

LiveWebinar

LiveWebinar daje wiele możliwości. Pozwala m.in. na prowadzenie zajęć na żywo w formie spotkania wideo. Istnieje opcja automatycznego przypomnienia uczestnikom lekcji o wydarzeniu, np. na godzinę przed jego rozpoczęciem. W trakcie spotkania nauczyciel ma możliwość ustawienia “trybu dyskusji”, w którym wszyscy uczestnicy mogą w każdej chwili zabrać głos. Z kolei w trybie “pytania i odpowiedzi” uczeń może poprosić o zabranie głosu poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku.

Clickmeeting

Lekcje można zorganizować również na platformie Clickmeeting. Nauczyciel ma możliwość wgrania odpowiednich materiałów, np. prezentacji czy wideo, jeszcze przed rozpoczęciem lekcji. Istnieje również opcja udostępniania ekranu czy odtwarzania wideo z YouTube. Dydaktyk może też włączać i wyłączać mikrofon konkretnej osoby, by mogła zabrać głos lub wziąć udział w dyskusji. Jest też sposobność przeprowadzenia testów i ankiet, a także korzystania z tablicy umożliwiającej pisanie w trakcie zajęć.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
wiadomościkoronawiruslekcje online

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)