Koronawirus zmusza NASA do zawieszenia projektów. Powrót na Księżyc opóźniony

Pandemia COVID-19 zmusiła NASA do wstrzymania niektórych projektów. W związku z tym opóźni się misja załogowa mająca na celu powrót na Księżyc. Jednak to nie wszystkie projekty, które są zagrożone.

Koronawirus zmusza NASA do zawieszenia projektów. Powrót na Księżyc opóźniony
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.03.2020 | aktual.: 26.03.2020 13:51

W związku z pandemią COVID-19, chorobą wywoływaną przez koronawirus z Wuhan, wielu pracowników NASA musiało przejść na pracę zdalną. Anulowano również podróże służbowe, a wzmożone procedury mają na celu nie dopuścić, by SARS-CoV-2 pojawił się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W związku ze specjalnym trybem pracy, NASA musiała na nowo ocenić, stan poszczególnych swoich projektów. 20 marca Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała specjalny raport, w którym ocenia stan gotowości poszczególnych misji.

Wiele z nich musiało zostać zawieszonych. Należy do nich chociażby misja NASA SLA, jak również testy kapsuły Orion, która jest integralną częścią projektu Artemis. Ta z kolei ma umożliwić powrót człowieka na Księżyc już w 2024. Agencja przyznaje jednak, że pierwotnie planowany termin zostanie przesunięty.

Oznacza to około 2 mld dolarów strat, zarówno dla NASA, jak i jej partnerów - w tym firm Boeing oraz SpaceX. Jednak to nie wszystkie projekty, które zostały zawieszone ze względu na kryzysową sytuację na świecie.

W Kalifornii zawieszono prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Z kolei dwie misje w ramach programu Ames zostały przełożone. Wszyscy astronauci przechodzą kwarantannę, ponieważ NASA nie chce opóźniać wysłania jednego z nich na ISS. Planowo start ma odbyć się 9 kwietnia.

Agencja nie przewiduje również przesunięcia startu łazika Perseverance, który ma startować w ramach misji Mars 2020 już w lipcu tego roku. ISS również ma być zaopatrywana zgodnie z harmonogramem. Bez zmian działają statki NASA, Teleskop Hubble’a, a także satelity pogodowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie w Polsce.

wiadomościnasakoronawirus
Komentarze (18)