Trwa ładowanie...
d3lln4a

Koronawirus: Interferon jako sposób na COVID-19. Trwają polskie badania nad jego zastosowaniem

Polska badaczka – dr Alicja Chmielewska jest zaangażowana w sprawdzanie roli białek odpornościowych z grupy interferonów w zwalczaniu COVID-19. Naukowcy z całego świat widzą w nich nadzieję na skuteczną walkę z wirusem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy są zaangażowani w różne projekty związane z walką z COVID-19.
Polacy są zaangażowani w różne projekty związane z walką z COVID-19. (Jacek SzydÅ‚owski / Forum)
d3lln4a

Interferony są grupą białek, które są wytwarzane i uwalniane przez komórki ludzkiego ciała na skutek pojawienia się patogenów np. wirusów w organizmie. Dzięki nim możliwe jest uruchomienie mechanizmów obronnych systemu immunologicznego i tym samym zwalczanie patogenów.

Interferon w walce z COVID-19

Ich skuteczność jest testowana przez naukowców z całego świata, którzy z nadzieją patrzą na możliwości wykorzystania interferonów w walce z COVID-19. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej poinformowała, że w badania zaangażowana jest również polska badaczka - dr Alicja Chmielewska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

d3lln4a

Interferon pobudza produkcję białek, które uniemożliwiają dalsze namnażanie wirusów, bakterii, pasożytów, a nawet komórek nowotworowych w organizmie. Dlatego z powodzeniem jest wykorzystywany w leczeniu wielu chorób np. w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Chmielewska skupia się na badaniu białek IFITM (interferon induced transmembrane proteins), aktywowanych przez interferony. IFITM znajdujące się w błonach komórkowych utrudniają przedostawanie się patogenów do ludzkiego organizmu. Badaczka chce sprawdzić, czy dzięki nim możliwe jest zahamowanie infekcji SARS-CoV-2. Jej badania są finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z funduszy europejskich.

Zobacz też:

d3lln4a
d3lln4a

Podziel się opinią

Share
d3lln4a
d3lln4a
Więcej tematów