Koronawirus: Geny neandertalczyków zwiększają szanse na ciężki przebieg COVID-19

Najnowsze badania dowodzą, że osoby posiadające geny neandertalczyków są nawet 3 razy bardziej narażone na konieczność korzystania z respiratorów po zarażeniu się wirusem. Znacznie częściej trafiają do szpitali z ciężkimi objawami COVID-19.

Koronawirus nie zwalnia tempa
Koronawirus nie zwalnia tempa
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska

Blisko 50 proc. ludzi w Azji Południowej oraz 16 proc. ludzi w Europie posiada geny neandertalczyków. Naukowcy zwrócili uwagę na ich związek z przebiegiem zachorowania na COVID-19.

Koronawirus: Przebieg choroby u osób z genami neandertalczyków

Antropolog ewolucyjny Hugo Zeberg z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Niemczech i genetyk Svante Pääbo z Okinawa Institute of Science and Technology w Japonii przeanalizowali dane genetyczne od 3199 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 i zauważyli, że pewne warianty genów na chromosomie 3 występują razem w populacji częściej, niż gdyby były to przypadkowe mutacje.

Tak długa długość DNA, obejmująca sześć genów i sumująca się do 49,4 tysięcy przekazywanych łącznie zasad, sugeruje, że ta zmienność została wprowadzona do genomu człowieka jednocześnie, co oznacza, że ​​została odziedziczona. Wcześniejsze badania powiązały występowanie dłuższych genów z przypadkami ciężkich reakcji na SARS-CoV-2, wymagającą hospitalizacji.

Dlatego Zeberg i Pääbo postanowili zbadać, skąd wzięła się taka długość genów. Nie znaleźli żadnego z tych specyficznych wariantów genów w genomie Denisovana, a kilka z nich znaleziono u dwóch neandertalczyków z Syberii. Najwięcej podobieństw zauważyli jednak u neandertalczyka z Chorwacji.

Koronawirus wciąż nie ustępuje

Zeberg i Pääbo obliczyli, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta kombinacja genów pochodziła od wspólnego przodka zarówno ludzi, jak i neandertalczyków. Oznacza to, że powstała, gdy te dwa gatunki się skrzyżowały.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego ten fragment chromosomu 3 zwiększa ryzyko ciężkiej choroby. Podejrzewają, że w przeszłości te geny mogły być korzystne dla niektórych osób, ponieważ mogły zapobiegać rozwojowi innych patogenów. Wcześniejsze badania sugerowały, że DNA neandertalczyka mogło zapewnić ochronę przed starożytnymi wirusami.

To może wyjaśniać, dlaczego ten wariant chromosomu 3 jest powszechny w niektórych populacjach, na przykład w Bangladeszu, gdzie ma go 63 proc. ludzi, ale jest prawie nieobecny w innych, takich jak Afryka.

- Uderzające jest to, że dziedzictwo genetyczne neandertalczyków ma tak tragiczne konsekwencje podczas obecnej pandemii - powiedział Pääbo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)