ycipk-k95smi

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku

Zanieczyszczenie Ziemi plastikiem to poważna sprawa także dla ludzi. Mikrocząsteczki trafiają do łańcucha pokarmowego i finalnie mogą trafić do ludzkich organizmów. Najnowsze badanie pokazało, że podobnym zagrożeniem są soczewki spłukiwane w umywalce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Soczewki nie ulegają rozkładowi
Soczewki nie ulegają rozkładowi (Facebook.com)
ycipk-k95smi

Jeśli sam nie nosisz soczewek, zapytaj kogoś kto nosi, co z nimi robi, gdy się zużyją. Prawdopodobnie usłyszysz, że stare soczewki kończą w odpływie umywalki w łazience. Może sam tak robisz ze swoimi "kontaktami". Jeśli tak, to naukowcy mają dla ciebie złą wiadomość. Możliwe, że zużyte soczewki trafią do twojego następnego posiłku.

Charles Rolsky
Podziel się

Czytaj też: Smog w tym roku - przygotujmy się na najgorsze, bo rząd uchyla nieba kopalniom

ycipk-k95smi

Według naukowców z Uniwersytetu w Arizoniejedna na pięć osób korzystających z soczewek kontaktowych spuszcza je w kanalizacji. Soczewki te następnie trafiają do oczyszczalni ścieków, a następnie do rzek i morza. Stamtąd mogą już łatwo dostać się do łańcucha pokarmowego i finalnie skończyć w ludzkim organizmie – ostrzegają naukowcy.

Zobacz też: Lód na biegunach Księżyca. Wielkie odkrycie naukowców z NASA

Soczewki kontaktowe wykonane są z plastiku, który bardzo trudno ulega biodegradacji. Dodatkowo plastik może wchłaniać zanieczyszczenia (np. rtęć) i w ten sposób powodować zatrucie ryb, które go jedzą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zarzekają się, że nie chcą wprowadzenia zakazu soczewek kontaktowych, ale chcieliby, aby ludzie więcej myśleli o tym ile plastiku zużywają i gdzie on trafia. A powiedzmy sobie szczerze, wyrzucenie zużytych soczewek kontaktowych do kosza zamiast do zlewu nie jest dużym wysiłkiem.

ycipk-k95smi
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-k95smi

ycipk-k95smi
ycipk-k95smi