Trwa ładowanie...
ycipk-4fqnvn

Mikroplastik jest już wszędzie. Dotarł nawet do arktycznego lodu

Bardzo niepokojący raport opublikowali naukowcy z Instytutu Badań Morskich i Polarnych im. Alfreda Wegenera. Według niego, w każdym litrze lodu Arktyki znajduje się nawet 12 tys. fragmentów mikroplastiku o wielkości nawet 1/20 milimetra i większych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W takiej próbce lodu znajdowało się nawet 12 tys. mikroplastików
W takiej próbce lodu znajdowało się nawet 12 tys. mikroplastików (Alfred-Wegener-Institut)
ycipk-4fqnvn

Nigdy wcześniej w tych rejonach Arktyki nie natrafiono na tak ogromną ilość mikroplastiku. Jest on już praktycznie wszędzie. Codziennie pijemy go w wodzie i najwyraźniej nigdy nie pozbędziemy się go z naszego jadłospisu. Prawdopodobnie wszystkie większe morskie stworzenia, które zjada człowiek, połykają mikroplastik, a potem wraz z nim trafiają na talerze.

Całkiem niedawno pokazały się badania analizujące, ile zjadamy mikroplastiku rocznie. Osoba konsumująca przeciętną ilość ryb, spożywa w ciągu roku nawet 11 tys. kawałków mikroplastiku.

ycipk-4fqnvn

Naukowcy przez kilka miesięcy studiowali arktyczny lód na szeroką skalę. Korzystając z techniki spektroskopii fourierowskiej wykryli, że średnio w litrze arktycznego lodu znajduje się 12 tys. fragmentów mikroplastiku.

Najmniejszy z tych fragmentów miał 11 mikrometrów. Ponad 67 proc. miało już rozmiary do 50 mikrometrów. Wśród nich znalazły się tworzywa składające się z polietylenu, nylonu, polipropylenu, oktatu celulozy i fragmenty farb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: phys.org

ycipk-4fqnvn

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4fqnvn

ycipk-4fqnvn
ycipk-4fqnvn