Trwa ładowanie...
d1ia7cj

Komary jedzą plastik. Skutek jest tragiczny dla łańcucha pokarmowego

Naukowcy zaobserwowali bardzo dziwny proceder, którego skutki są niebywale niebezpieczne. Larwy komarów spożywają mikroplastik,który przekazują innym organizmom w drabince łańcucha pokarmowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komary mają nową dietę
Komary mają nową dietę (Pixabay.com)
d1ia7cj

Cząsteczki mikroplastiku trafiają już praktycznie wszędzie. Najwyraźniej teraz trafiły nawet bezpośrednio do łańcucha pokarmowego. Według ostatnich badań, są wchłaniane przez larwy komarów, i zapewne też innych owadów. Następnie trafiają wyżej w drabince łańcucha pokarmowgo.

Mikroplastik, to maleńkie odłamki plastiku, pochodzące ze wszystkich produktów syntetycznych wytwarzanych przez człowieka. Od ubrań przez opony do butelek czy nawet soczewek kontaktowych. Zaśmiecają całe ekosystemy, nawet oceany. Nawet lody biegunów ziemskich.

Cząsteczki mikroplastiku są tak małe, że nie da się uch zauważyć gołym okiem. Ciężko je wykryć, a co dopiero zebrać. Oficjalnie uważa się, że stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wpadają do naszego organizmu nawet, gdy pijemy wodę, którą uważamy za przefiltrowaną.

d1ia7cj

Naukowcy z Uniwersytetu Reading twierdzą, że znaleźli dowód na kolejny sposób przedostawania się drobinek plastiku do organizmu. Dzieje się to w momencie, gdy ukąsi nas komar, czy inny latający owad. Do przenikania plastiku może dochodzić także poprzez łańcuch pokarmowy.

Na zdjęciu poniżej cząsteczki fluorescencyjnego plastiku widoczne we wnętrzu komara.

   Al-Jaibachi et al/Biology Letters

Zespół naukowców monitorował cały cykl życia komarów, począwszy od małych larw. Zauważono wówczas wchłanianie wielu mikroskopijnych plastikowych cząstek, znajdywanych w naszych produktach codziennego użytku. Okazało się, że wiele z tych cząstek, które wchłonęły larwy, trafiło później do dorosłego przedstawiciela gatunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ia7cj

Podziel się opinią

Share

d1ia7cj

d1ia7cj
Więcej tematów