Kompromitacja Rosjan. Zestrzelili własną maszynę za 16 mln dolarów

Kompromitacja Rosjan. Zestrzelili własną maszynę za 16 mln dolarów

Rosjanie zestrzelili własną maszynę; zdjęcie ilustracyjne
Rosjanie zestrzelili własną maszynę; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Russian Defense Ministry Press Service
Adam Gaafar
27.07.2022 11:12

Siły obrony powietrznej najeźdźców zniszczyły nad okupowanym obwodem chersońskim własny śmigłowiec szturmowy Ka-52 Aligator, który omyłkowo zaatakował pozycje rosyjskiego wojska – donosi ukraińska agencja prasowa Ukrinform. Cena jednostkowa tej maszyny to ok. 16 mln dolarów (równowartość 75 mln zł).

Zniszczona maszyna to jeden z czołowych wiropłatów Rosjan. Śmigłowiec jest silnie uzbrojony, przez co doczekał się przydomka "ognisty rydwan".

Rosjanie zestrzelili własny śmigłowiec

Dwumiejscowy Ka-52 jest produkowany seryjnie od 2008 r. Pomimo sporej masy własnej (7,7 t) cechuje się wysoką zwrotnością. Na uzbrojeniu tej maszyny można znaleźć m.in. naprowadzaną laserowo rakietę AT-12 Wichr, pociski kierowane oraz działko Szipunow 2A42 kal. 30 mm o zasięgu do 4 km.

W maszynie zastosowano oryginalny układ dwóch przeciwbieżnych wirników o średnicy 14 m każdy. Ka-52 jest napędzany dwoma silnikami turbinowymi Klimow VK-2500, które pozwalają osiągać mu prędkość maksymalną 302 km/h. Śmigłowiec operuje na maksymalnym pułapie 5,5 km, a jego zasięg wynosi 460 km.

Strata każdego Ka-52 jest tym bardziej dotkliwa dla Moskwy, że są to kosztowne maszyny wyprodukowane w liczbie nie większej niż 170 egzemplarzy. Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie mogli już stracić nawet kilkanaście tych śmigłowców.

Należy nadmienić, że to nie pierwszy przypadek, gdy rosyjska maszyna została trafiona przez "przyjacielski ogień". Jak pisała niedawno Karolina Modzelewska, wcześniej Rosjanie mieli zestrzelić własny bombowiec Su-34.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie