Kolejna dostawa z Niemiec. Ukraina otrzyma czołgi mostowe
Niemcy przekażą Ukrainie 16 czołgów mostowych typu Biber, które ułatwią wojsku tworzenie przepraw przez zbiorniki wodne. Pierwsze sześć sztuk zostanie dostarczonych jesienią br., a kolejne 10 w przyszłym roku.
01.08.2022 | aktual.: 01.08.2022 17:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przekazane przez Berlin czołgi mostowe są przeznaczone do pokonywania w warunkach bojowych przeszkód terenowych, takich jak rzeki i wąwozy o szerokości do 20 metrów. Pojazdy są nieuzbrojone, ale wyposażono je w wyrzutnie granatów dymnych.
Czołgi mostowe dla Ukrainy
Produkcja czołgów mostowych Biber (pl. "bóbr") rozpoczęła się w 1975 r. Prace nad czołgiem podjęto w dwóch zespołach kierowanych przez firmę Krauss-Maffei AG. Z przodu konstrukcji znajduje się lemiesz oraz ramię, które unosi dwuczęściowe, rozsuwane przęsło. Każdy element mostu ma 11 m długości i 4 m szerokości, zatem po rozłożeniu ma on łącznie 22 m.
Według Bundeswehry most można rozłożyć przy wsparciu sił pancernych w czasie nie dłuższym niż trzy minuty. Konstrukcja jest zatwierdzona dla wojskowej klasy obciążenia do 55 t (czasowo most wytrzymuje ciężar 60 t).
Biber bazuje na podwoziu czołgu Leopard 1, a jego załoga składa się z dwóch osób (kierowcy i dowódcy). Pojazd bez mostu ma ok. 10,5 m długości i 3,55 m wysokości. Biber osiąga prędkość do 62 km/h, a jego zasięg to 550 km. Masa bojowa czołgu wraz z mostem wynosi 45,3 t, a bez mostu – 35,1 t.
Maszyna jest napędzana przez silnik wysokoprężny MB 838 Ca-M 500 o mocy 830 KM. Grubość pancerza czołgu wynosi od 20 do 70 mm. W konstrukcji typu Biber most rozkłada się w pozycji poziomej.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski