Kofeina może wywoływać stany lękowe. Dzieci są najbardziej narażone
Powszechnie lubiana kofeina może być przyczyną wielu problemów. Badania pokazują, że w niektórych przypadkach przedawkowania kofeiny, nawet po pozbyciu się tej substancji z organizmu, ludzie wciąż mogą doświadczać stanów lękowych.
12.05.2022 | aktual.: 23.05.2022 15:06
Bardzo wielu ludzi z całego świata jest miłośnikami picia aromatycznej kawy o poranku, a najczęściej nawyki związane ze spożywaniem tego napoju wyglądają tak, że pije się go przez cały dzień. Oczywiście źródeł kofeiny jest znacznie więcej, dlatego nawet jeśli postanowimy pobudzić się napojem energetycznym, wtedy znów będziemy dostarczać organizmowi sowitej porcji kofeiny.
Karolina Łukasiewicz, jedna z prelegentek na IV Dniach Świadomości Żywieniowej UWM w Olsztynie podzieliła się informacją, która może uświadomić jak łatwo jest przesadzić z dawkowaniem pewnych substancji:
Wszystko sprowadza się do tego, że dla zdrowych i dorosłych osób bezpieczna dawka kofeiny to 400 mg na dzień. Jeżeli natomiast chodzi o dzieci, wtedy wartość ta ma spaść do zaledwie 100 mg. To daje do myślenia w chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że napoje energetyczne i różnego rodzaju napoje słodzone mogą z łatwością doprowadzić do przekroczenia 100 mg kofeiny na dzień.
Przedawkowanie kofeiny potencjalną przyczyną stanów lękowych
Paulina Prostko, Karolina Łukasiewicz i Marta Kaczmarczyk podzieliły się informacjami, które mogą być pomocne w uświadomieniu sobie związku spożywania kofeiny z potencjalnym występowaniem stanów lękowych.
Najwięksi miłośnicy pobudzających substancji, tzn. osoby pijące duże ilości kawy często w połączeniu z innymi napojami, jak chociażby wspomniane energetyki, mogą być narażone na największe zagrożenie dla swojego zdrowia – dorośli ludzie przyjmujący dzienne dawki przekraczające 1000 mg. Karolina Łukasiewicz podkreśla, że sytuacja wygląda jeszcze gorzej gdy ktoś przyjmuje leki, ponieważ zarówno kofeina, jak i inne składniki zawarte chociażby w napojach energetycznych, mogą wchodzić w interakcje z lekami i m.in. powodować wzmocnienie ich działania.
W sytuacjach doświadczania stanów lękowych, bezpieczna dawka kofeiny ulega zmianie i jednorazowo będzie to już tylko 200 mg dziennie oraz 1000 mg na tydzień. Osoby przesadzające ze spożywaniem kofeiny mogą odczuwać objawy w postaci ucisku w klatce piersiowej, kołatania serca, nadmiernej potliwości, a nawet dygotania na całym ciele i duszności.
Karolina Łukasiewicz dodaje, że stany lękowe mogą mieć jeszcze inne objawy, a wśród nich wymienia częste zamartwianie się i ogólną nerwowość. Osoby tego doświadczające z reguły nie wiedzą skąd się to u nich wzięło. Najgorsze wydaje się być to, że po przedawkowaniu kofeiny, nawet po pozbyciu się jej z organizmu, objawy stanów lękowych mogą pozostać.
Prelegentki zwracają uwagę na to, że spożycie kofeiny może mieć wiele pozytywnych efektów, ale nie powinno się ignorować potencjalnie negatywnych skutków, szczególnie gdy jest mowa o dzieciach. Ze względu na łatwy dostęp do napojów energetycznych, dzieci mogą nadużywać substancji psychoaktywnej, która po prostu jest dla nich niezwykle łatwo dostępna.
Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski
Źródło: naukawpolsce.pl