Klamka zapadła. Dalsze losy armatohaubic Krab przypieczętowane
7 kwietnia w Stalowej Woli podpisano porozumienie pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a firmą Hanwhwa Aerospace. Na jego mocy strona południowokoreańska zobowiązała się do dostaw podzespołów niezbędnych do budowy kolejnych 87 samobieżnych armatohaubic Krab.
Wartość podpisanej umowy szacuje się na ok. 1,1 mld zł. Dotyczy ona tzw. powerpacków, czyli kompletnych zespołów napędowych, jakie Huta Stalowa Wola S.A. montuje w armatohaubicach Krab. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarta umowa to gwarancja, że kolejne armatohaubice Krab dla polskiej armii dotrą planowo.
Powerpacki dla armatohaubic Krab
– Armatohaubice Krab to nie tylko wizytówka Huty Stalowa Wola i dobry produkt eksportowy, ale także symbol nowoczesności polskiej artylerii. Dzisiejsza umowa pozwoli na terminowe, podobnie jak poprzednie, zrealizowanie dostaw dywizjonowych modułów ogniowych do Wojska Polskiego. To także potwierdzenie dobrych, budowanych od dekady, relacji HSW i jej południowokoreańskiego partnera – powiedział p.o. Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk.
Jak wyjaśniał Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski, w armatohaubicach Krab stosowane jest podwozie znane z południowokoreańskiej artylerii K9 Thunder. Zostało ono jednak zmodyfikowane na potrzeby polskich systemów, m.in. poprzez zastosowanie wyższego kadłuba, systemu przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego, układu filtrowentylacji oraz kilku drobniejszych zmian w postaci np. oświetlenia. Napęd stanowi natomiast silnik MTU MT 881 Ka 500 o mocy 1000 KM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Symbol nowoczesności polskiej artylerii
Krab to broń nieustępującą innym zachodnim systemom artyleryjskim, która dowodzi swojej skuteczności także podczas wojny w Ukrainie. Zatasowano w nim działo na pociski kal. 155, które są standardem w tego typu broni NATO. Szybkostrzelność w trybie standardowym wynosi 2 strzały na minutę, ale w trybie intensywnym nawet 6 strzałów na minutę. W trybie serii Krab może z kolei oddać do 3 strzałów w ciągu 10 sekund. Jest przy tym zintegrowany z polskim systemem zarządzania walką Topaz.
Podzespoły, jakich dotyczy zawarte porozumienie, mają zostać dostarczone w latach 2026–2028. Aktualnie Huta Stalowa Wola S.A. jest w trakcie realizacji dostaw sprzętu do polskiej armii na podstawie trzech odrębnych umów (z 2016, 2022 i 2024 roku).