Kiedy ukraińscy piloci polecą na F16? Pentagon podaje termin

Kiedy ukraińscy piloci polecą na F16? Pentagon podaje termin

F-16
F-16
Źródło zdjęć: © Lockheed Martin
Paweł Maziarz
05.01.2024 13:48

Rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder, poinformował, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 ma zakończyć się do końca 2024 roku. Wyjaśniamy co zaoferują myśliwce na polu walki.

Ukraina długo apelowała o przekazanie myśliwców F-16, jednak kluczowe decyzje zapadły dopiero w drugiej połowie 2023 r. - maszyny zgodziła się przekazać Dania, Norwegia i Belgia. Łącznie mówi się nawet o kilkudziesięciu myśliwcach.

Do obsługi maszyn wymagane jest przeszkolenie pilotów i personelu. Tutaj największym ograniczeniem jest czas. W październiku 2023 r. w bazie Gwardii Narodowej w Tuscon w Arizonie ruszyło szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Mamy już pierwsze informacje o jego planowanym zakończeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy ukraińscy piloci polecą na F16?

Jak przekazał rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryde, obecnie grupa pilotów z Ukrainy kontynuuje swoje szkolenie lotnicze. Odbywa się ono na bazie lotniczej położonej w stanie Arizona.

Generał brygady zaznaczył, że czas trwania szkolenia jest zależny od poziomu umiejętności pilotów. "Jak wiadomo, w zależności od poziomu umiejętności pilotów, szkolenie może trwać od pięciu do ośmiu miesięcy. Spodziewam się więc, że ci piloci zakończą szkolenie gdzieś przed końcem roku, ale nie mogę podać bardziej konkretnego czasu" - dodał Ryder.

Warto dodać, że szkolenia na myśliwcach F-16 odbywają się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Ukraińscy piloci są lub będą szkoleni na tych maszynach również w innych krajach, takich jak Rumunia, Dania, Francja i Wielka Brytania.

Myśliwce F-16 dla Ukrainy

F-16 Fighting Falcon to wielozadaniowy myśliwiec, który znajduje się na wyposażeniu wielu krajów. Do Ukrainy najpewniej trafią wersje F-16 AM i F-16 BM, czyli jedne z najstarszych pozostających w użyciu.

Ukraina wiąże duże nadzieje z otrzymaniem F-16. Jak pisał Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski, myśliwce będą ważną pomocą, ale mogą nie przynieść przełomu na polu walki. Głównym atutem zachodnich myśliwców jest możliwość przenoszenia zachodniego uzbrojenia, a także systemów walki elektronicznej, rozpoznawczych i celowniczych.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie