KF41 Lynx dla Ukrainy. Pierwsze pojazdy jeszcze w bieżącym roku
Pierwsze egzemplarze niemieckiego bojowego wozu piechoty KF41 Lynx mają trafić do Ukrainy jeszcze w 2024 roku. Niemiecka maszyna będzie najnowocześniejszym bojowym wozem piechoty w ukraińskiej armii, a niedawno był oferowany także Polsce jako "ciężki" bojowy wóz piechoty uzupełniający lżejszego Borsuka.
Do mozaiki sprzętu eksploatowanego przez ukraińską armię dołączy niebawem niemiecki KF41 Lynx. Potwierdził to w jednym z wywiadów prezes koncernu Rheinmetall Armin Papperger. Pierwsza transza przekazanych Ukrainie pojazdów tego typu będzie liczyła 10 egzemplarzy, ale docelowe zapotrzebowanie Ukrainy jest oceniane na 3000 pojazdów tej klasy.
Na razie nie jest znane źródło finansowania niemieckiej pomocy. Pieniądze mają pochodzić albo z kredytu udzielonego Ukrainie przez G7, albo z odsetek od rosyjskich aktywów przechowywanych w zachodnich bankach, które zostały zamrożone po napaści tego kraju na Ukrainę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
KF41 będzie najnowocześniejszym bojowym wozem piechoty w ukraińskiej armii. W przeciwieństwie do większości przekazywanego Ukrainie sprzętu, niemiecki bojowy wóz piechoty to pojazd nowy, dopiero wchodzący do uzbrojenia – kupiły go m.in. Węgry, a Lynx wraz z czołgiem KF51 Panther mają zostać zamówione przez Włochy.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Niemieckie plany przewidują, że obok KF41 w Ukrainie ruszy także produkcja innego pojazdu pancernego – kołowego transportera opancerzonego TPz 1 Fuchs. Choć Fuchs jest starą konstrukcją, to mimo wieku jest ciągle rozwijany i produkowany. Rheinmetall zamierza także uruchomić w Ukrainie własną linię produkcyjną amunicji oraz produkcję czołgów KF51 Panther.
Bojowy wóz piechoty KF41 Lynx
KF41 to opracowany przez koncern Rheinmetall, gąsienicowy bojowy wóz piechoty. Pojazd jest uzbrojony w szybkostrzelną armatę kalibru 30 lub 35 mm, karabin maszynowy i opcjonalną, podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR/LR2. Alternatywnym dla PPK wyposażeniem mogą być zasobniki z miniaturowymi bezzałogowcami.
Lynx ma trzyosobową załogę i może przewozić do ośmiu żołnierzy desantu. Pojazd ma 7,7 metra długości i w zależności od konfiguracji i opancerzenia waży 30-45 ton. Jego podwozie może zostać wykorzystane do budowy innych pojazdów bojowych, jak m.in. wóz wsparcia ogniowego uzbrojony w 120-mm armatę.
KF41 Lynx to sprzęt eksportowy – na własne potrzeby Bundeswehra zamówiła, również produkowane przez Rheinmetall, bojowe wozy piechoty Puma.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski