Kamera HD z wymiennym obiektywem od Sony

Kamera HD z wymiennym obiektywem od Sony

Kamera HD z wymiennym obiektywem od Sony
Źródło zdjęć: © Sony
14.07.2010 10:44, aktualizacja: 14.07.2010 15:12

Firma Sony zaprezentowała konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem. Model NEX-VG10E to jest również wyposażona w duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, pozwalający na uzyskiwanie dobrej jakości efektów rozmycia tła.

Zgodność z obiektywami wysokiej jakości z mocowaniem E sprawia, że nowa kamera Sony jest pierwszym urządzeniem powszechnego użytku, które praktycznie dorównuje możliwościami twórczej ekspresji lustrzankom cyfrowym. Poza dwoma dostępnymi obecnie obiektywami z mocowaniem E, użytkownicy kamery NEX-VG10. mogą używać licznych szkieł z mocowaniem A, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych i podłączanych za pośrednictwem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1. Możliwość sięgania po obiektywy Sony G, stałoogniskowe obiektywy portretowe Carl Zeiss oraz inne modele, od makro- do superteleobiektywów daje wideofilmowcom duże możliwości.

Obraz
© (fot. Sony)

Sercem kamery NEX-VG10. jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, który dzięki współpracy z procesorem Sony BIONZ zapewnia wysoką rozdzielczość filmów i fotografii. Dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia minimalnej głębi ostrości, pozwalająca na uzyskiwanie „kinowego” rezultatu z rozmytym tłem (efekt bokeh).

Zapis filmów Full HD 1920x108. odbywa się w formacie AVCHD przy przepływności do 24 Mb/s, co zapewnia szczegółowość i czystość obrazu. Czas ciągłego filmowania jest niemal nieograniczony. Wystarczy po prostu zainstalować wybraną kartę Memory Stick PRO Duo albo SD, aby następnie nagrywać filmy Full HD i fotografie JPEG.

Kamera NEX-VG10. będzie oferowana w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18-200 mm F3,5-6,3 OSS, który odznacza się 11-krotnym zoomem optycznym. Ponieważ obiektyw ten powstał z myślą o kręceniu filmów, wyróżnia się cichym działaniem autofokusa i przysłony. W uzyskaniu czystych nieporuszonych zdjęć z ręki pomaga wbudowany, optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Przy szerokich kątach obiektywu skuteczność stabilizacji zwiększa dodatkowo „tryb aktywny”, zapewniający stabilny obraz nawet przy filmowaniu w ruchu. Obiektyw jest także wyposażony w kołową przysłonę, co przekłada się na efekty rozmycia tła – zarówno w obrazie filmowym, jak i na fotografiach.

Stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie uzyskuje się czysty, stereofoniczny dźwięk o silnie kierunkowej charakterystyce, co pozwala na zarejestrowanie przede wszystkim dźwięków z planu, bez przeszkadzających odgłosów z otoczenia. Konstruktorzy kamery przewidzieli również gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego oraz gniazdo słuchawkowe do odsłuchu dźwięku.

Kamera posiada oparty na technologii TruBlack wyświetlacz Xtra Fine LCD 7,5 cm (3") o rozdzielczości 92. tys. punktów. Uzupełnieniem ekranu LCD jest elektroniczny wizjer o dużej rozdzielczości (1152 tys. punktów), ułatwiający komponowanie ujęć i podgląd obrazu. Kąt wizjera można dopasować do własnych potrzeb.

Do kamery można dokupić szereg firmowych akcesoriów (dostępnych opcjonalnie), takich jak podłączany do stopki akcesoriów kamery, kierunkowy mikrofon ECM-CG50. Oferta obejmuje również szereg akumulatorów, w tym model NP-FV100 wystarczający do 330 minut nieprzerwanego filmowania HD. Do nabycia jest także dedykowana torba LCS-VCD. Nabywcy kamery będą mogli również za darmo pobrać oprogramowanie do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (kupon dostępny z kamerą), obejmujące wszystkie elementy potrzebne do produkcji filmów HD. Są wśród nich narzędzia do kompozycji obrazu, korygowania kolorów i miksowania dźwięku.

Kamera Handycam Full HD NEX-VG10E z wymiennym obiektywem będzie dostępna od września br.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)