Japoński statek kosmiczny sfotografuje księżyce Marsa w rozdzielczości 8K

Japoński statek kosmiczny sfotografuje księżyce Marsa w rozdzielczości 8K
Źródło zdjęć: © JAXA, NHK | JAXA
Karolina Modzelewska

14.09.2020 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach współpracy pomiędzy Japan Broadcasting Corporation (NHK) oraz Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), specjalne aparaty wykonają zdjęcia tajemniczych księżyców Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą to pierwsze zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości.

Jeśli działania podjęte przez NHK oraz JAXA okażą się sukcesem, będzie to pierwszy raz w historii, gdy Mars i jego księżyce zostaną uwiecznione na tak szczegółowych zdjęciach.

Zdjęcia Marsa w 8K

Organizacje pracują nad "Super Hi-Vision Camera", czyli aparatem, który zostanie podłączony do statku kosmicznego Martian Moons eXploration (MMX) firmy JAXA. Statek najprawdopodobniej zostanie wystrzelony w kosmos w 2024 roku.

Misja MMX, która otrzymała zielone światło od japońskiego rządu w lutym 2020 roku, będzie próbą odkrycia tajemnic związanych z historią powstania dwóch stosunkowo małych księżyców Marsa, Deimosa i Fobosa. Są one wyjątkowe, ponieważ krążą wokół Czerwonej Planety w bardzo bliskich odległościach. Przykładowo Deimos krąży po orbicie znajdującej się około 5954 km od powierzchni Marsa. Można to porównać do blisko jednego procenta odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem.

Oprócz kamery, na pokładzie statku kosmicznego znajdzie się 11 innych urządzeń badawczych. Dzięki nim możliwe będzie nawet pobranie próbki gruntu z powierzchni Fobosa. NHK oraz JAXA chcą wprowadzić zupełnie nową jakość do badań Marsa.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)