Indie lecą na Księżyc po raz kolejny. Po Chandrayaan-3 w planach jest też pierwsza misja załogowa
Indie przygotowują się już do kolejnych dwóch misji kosmicznych. W przyszłym roku wystartuje Chandrayaan-3, której celem ponownie będzie Księżyc oraz pierwsza załogowa misja organizowana przez ISRO.
07.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
ISRO (Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych) podało kilka szczegółów dotyczących dwóch nadchodzących misji kosmicznych, w które będą zaangażowane Indie. Pierwsza z nich to Chandrayaan-3, czyli trzecia bezzałogowa misja badawcza Indii, która miała odbyć się jeszcze w 2020 roku.
Po twardym lądowaniu Chandrayaan-2 we wrześniu ubiegłego roku ISRO wspomniała o swoich planach rozpoczęcia kolejnej misji na Księżyc do końca 2020 roku. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała opóźnienie w uruchomieniu Chandrayaan-3. Chociaż nie każda indyjska misja kosmiczna była tak samo udana, to lądowniki dokonały kilku ważnym odkryć.
Jednym z odkryć indyjskiej misji na Księżycu było ustalenie, że Srebrny Glob może rdzewieć, mimo że brakuje na nim tlenu i wody. Naukowcy NASA rozszerzyli te badania i udało im się ustalić, że Ziemia może mieć znaczący wpływ na rdzewienie Księżyca. Indie w swoich badaniach skupiają się przede wszystkim na lepszym rozpoznaniu biegunów Księżyca.
Zaplanowana na początek 2021 roku misja Chandrayaan-3 będzie nieco różnić się od poprzedniczki. Tym razem ISRO planuje wysłać na Księżyc tylko lądownik i łazik, bez orbitera. Prawdopodobnie na decyzję wpłynęły problemy przy lądowaniu Chandrayaan-2.
Pierwsza załogowa misja kosmiczna Indii
Poza powrotem na Księżyc Indie planują na 2021 rok również pierwszą indyjską misję załogową. Na pokładzie statku Gaganyaan mają zmieścić się 3 osoby, a w ramach pierwszej misji autonomiczna kapsuła o masie 3,7 tony będzie krążyć wokół Ziemi na wysokości 400 km przez maksymalnie siedem dni.
Testy statku kosmicznego trwają od 2014 roku, chociaż były pomiędzy nimi spore przerwy. Pandemia koronawirusa opóźniła pierwszy start, ale ISRO zapewnia, że kolejne będą przeprowadzane według harmonogramu:
- Gaganyaan 1 - grudzień 2021,
- Gaganyaan-2 - lipiec 2021,
- Gaganyaan-3 - przed sierpniem 2022.
Co ciekawe, poza astronautami na pokładzie Gaganyaan znajdzie się również robot Vyommitra, która pomoże wykrywać zagrożenia i ostrzegać astronautów, jeśli na pokładzie dojdzie zmian środowiskowych, które mogą wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkiej załogi. Dodatkowo może pomagać w czasie startu i manewrów.