Japonia testuje najszybszy pociąg na świecie. 400 km/h!

Japonia testuje najszybszy pociąg na świecie. 400 km/h!

Japonia testuje najszybszy pociąg na świecie. 400 km/h!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.05.2019 14:46

W Japonii właśnie ruszyły testy najszybszego pociągu na świecie. Ten nowoczesny pojazd może jechać z prędkością nawet 400 km/h. Jeśli wszystko pójdzie bez zarzutów, takimi pociągami Japończycy będą jeździć w 2030 roku.

Alfa-X - najszybszy pociąg świata

Jeśli testy przebigną pomyślnie, to w 2030 roku krajowy przewoźnik JR East ma wprowadzić do obiegu nowoczesne pociągi Alfa-X. JR East planuje, by nowe pociągi poruszały się z prędkością 360 km/h, dzięki czemu prześcigną o 10 km/h chińskie Fuxing Hao, łączące Szanghaj z Pekinem.

Składający się z dziesięciu wagonów Alfa-X może osiągnąć do 400 km/h, dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi. Wyposażony zostaw w długi, 22-metrowy "nos", który znacznie zmniejsza opór aerodynamiczny i wibracje podczas jazdy tunelami.

Obraz
© Materiały prasowe

Pociąg Alfa-X jeździ obecnie nocną między miastami Aomori i Sendai na wyspie Honsiu. Testy mają potrwać przez 3 lata, jednak do ogólnego obiegu pociągi ma wejść dopiero w 2030 roku. Niestety może się okazać, że do tego czasu straci tytuł najszybszego pociągu na świecie.

Do 2027 roku ma wejść do obiegu nowa linia łącząca Tokio z Nagoję. Poruszający się głównie podziemnymi tunelami kolej magnetyczna będzie mogła osiągnąć szybkość do 505 km/h. Skróci to niemal trzykrotnie czas przejazdu pomiędzy miastami - zamiast ok. 110 minut, ma ona trwać do 40 minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)