Japończycy polecą na księżyc Marsa. Może się na nim kryć sporo lodu

Japońska agencja kosmiczna (JAXA) ogłosiła plany lotu na Fobos, jeden z dwóch naturalnych satelitów Marsa. Pod jego powierzchnią mogą znajdować się ogromne skupiska wody pod postacią lodu. Misja jest częścią projektu MMX, który zakłada zbadanie obu księżyców.

Japończycy polecą na księżyc Marsa. Może się na nim kryć sporo lodu
Źródło zdjęć: © JAXA
Arkadiusz Stando

JAXA poinformowała, o zielonym świetle dla projektu lotu na Fobos, który tym samym wchodzi w fazę rozwoju. Zespół odpowiedzialny za misję MMX rozpoczyna pracę nad hardwarem oraz softwarem niezbędnym do planowanego startu w 2024 roku. Projekt obejmuje stworzenie sondy, która wyląduje na Fobosie.

MMX ma wywiercić dwucentymetrowy otwór w powierzchni księżyca Marsa, a następnie pobrać próbki. W planach bierze się pod uwagę także budowę łazika, który będzie mógł zbadać większą powierzchnię niż sam lądownik. Japończycy, do czego już nas przyzwyczaili w poprzednich misjach kosmicznych, planują powrót sondy na Ziemię.

Sonda zostanie wyposażona w 11 instrumentów wykonujących szczegółowe pomiary podczas całej misji.Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podróż na Fobos powinna zakończyć się w 2025 roku. Cztery lata później sonda ma powrócić na Ziemię.

Czemu Fobos interesuje naukowców? Jest kilka powodów

Od wielu lat naukowcy sądzą, że księżyce Marsa Fobos i Deimos mogą być ciekawostką astronomiczną. Nie ma pewności, czy powstały przez uderzenie czegoś wielkiego w planetę, czy też nie są asteroidami przechwyconymi przez grawitację. Jednym z celów misji jest znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Drugim ważnym aspektem, jest sprawdzenie, czy pod powierzchnią Fobos kryją się wielkie skupiska lodu, oraz jak trudno będzie ich wydobycie.

jaxajaponiamars
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)