Jak zniszczyć polski czołg PT‑91? Rosjanie pokazali instrukcję
Rosyjska Federalna Służba Wojsk Gwardii Narodowej (Rosgwardia) przygotowała poradnik, który pokazuje najsłabsze punkty polskiego czołgu PT-91 Twardy. Warszawa miała wysłać do Kijowa łącznie ok. 60 egzemplarzy tych maszyn. Przypominamy możliwości rzeczonych czołgów.
Jak podaje portal Polon, graficzny poradnik pokazujący, w jaki sposób zniszczyć polski czołg PT-91, pojawił się na rosyjskiej platformie W Kontaktie. Opublikował go propagandysta Władymir Słowiow. Poza dokładnym opisem technicznym Twardego, grafika stanowi poradnik dla żołnierzy, bowiem pokazuje konkretne miejsca, które w polskiej maszynie są narażone na uszkodzenia i są najsłabszymi elementami pozwalającymi wyeliminować wóz z walki.
Polon zwraca uwagę, że zadziwiające jest, dlaczego autorzy grafiki dysponują wiedzą dotyczącą niezawodności czołgów PT-91 (powołują się na producenta). Z rosyjskiej grafiki wynika, że Twardy ma często ulegać awariom – nawet co 25 km – a jego naprawa trwa średnio ponad 3 dni w warunkach zakładowych. Na niekorzyść Ukraińców ma działać również to, że w Kijowie "brakuje wykwalifikowanej kadry serwisantów oraz dostępu do części zamiennych" – czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że wskazówki w rosyjskim poradniku można traktować jako zgodne z rzeczywistością. Wynika to z faktu, że polski PT-91 Twardy nie jest unikatową konstrukcją, tylko głęboką modernizacją radzieckiego czołgu T-72, który rosyjscy inżynierowie znają doskonale.
Na rosyjskiej grafice widać, że słabymi elementami podatnymi na uszkodzenia w PT-91 Twardy są m.in. systemy obserwacji, celowniki, czujniki oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wrażliwe na ataki mają też być elementy kadłuba i wieży – środkowy przedział tego pierwszego i tylna część wieży. Obszarami, na które Ukraińcy powinni zwracać największą uwagę, są natomiast jarzmo działa i dolna płyta pod wieżą i kadłubem. Do unieruchomienia i zniszczenia Twardego mogą też przyczyniać się rzekomo słabe gąsienice.
PT-91 Twardy
Przypomnijmy, że polski czołg PT-91 Twardy charakteryzuje się obecnością pancerza reaktywnego ERAWA, systemu ostrzegawczego Obra oraz systemu kierowania ogniem Drawa połączonego z kamerą termowizyjną. Względem swojego protoplasty, czyli wspomnianego T-72, PT-91 ma mocniejszy silnik. Zamiast W-46-6, Twardy jest napędzany jednostką Wola S-12U, która generuje moc na poziomie 850 KM.
Uzbrojenie PT-91 stanowi przede wszystkim armata kal. 125 mm. Polski czołg może też atakować cele za pomocą karabinów maszynowych kal. 12,7 mm oraz kal. 7,62. Załoga maszyny liczy sobie natomiast trzy osoby.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski