Dziwne ruchy Rosjan. Coś się dzieje na jednym z lotnisk

Dziwne ruchy Rosjan. Coś się dzieje na jednym z lotnisk

Su-34 - zdjęcie ilustracyjne
Su-34 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, X
Norbert Garbarek
30.12.2023 14:00

Federacja Rosyjska kolejny raz stosuje metodę polegającą na malowaniu samolotów-wabików w bazie lotniczej w mieście Primorsko-Achtarsk (Kraj Krasnodarski). Na nowych zdjęciach satelitarnych opublikowanych na platformie X widać przede wszystkim przywrócone ostatnio do walk Su-34.

"Zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosjanie namalowali samoloty-wabiki w bazie lotniczej Primorsko-Achtarsk" – czytamy na profilu @bradyafr na X. Baza jest jedną z kilku, którą armia regularnie wykorzystuje do przeprowadzania ataków na Ukrainę.

Przypomnijmy, że tego typu działanie nie jest pierwszym, które obserwujemy w Rosji. Jeszcze w październiku do sieci trafiły zdjęcia satelitarne przedstawiające bazę Engels, na której wojsko namalowało obiekty przypominające bombowce strategiczne Tu-95 MS.

Tym razem Rosjanie postanowili przygotować wabiki przypominające samoloty Su-34. Ukraińska agencja Unian zaznacza, że działanie Rosjan może być pokłosiem przeprowadzonego w połowie grudnia ataku w obwodzie rostowskim, gdzie w momencie ostrzału obrońców, na jednym z lotnisk znajdowało się ok. 20 samolotów Su-34.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie mogą więc próbować zminimalizować straty, jakie może wyrządzić wojsku armia ukraińska. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wspomniane Su-34 były w ostatnich dniach na językach ekspertów z uwagi na dziesiątkowanie tych maszyn na froncie. Federacja Rosyjska miała więc na kilka dni wstrzymać ataki Su-34, aby ograniczyć straty.

Bombowce Su-34 (których malunki pojawiły się na lotnisku w Kraju Krasnodarskim) stanowią ważny element rosyjskiej armii przede wszystkim z uwagi na fakt, że najnowsza wersja tej maszyny jest produkowana od 2011 r. Zaprojektowany przez firmę Suchoj samolot jest napędzany dwoma silnikami AŁ-31F M1, które generują ponad 132 kN ciągu każdy (z dopaleniem).

Masa własna tego dwumiejscowego wielozadaniowego bombowca taktycznego wynosi ponad 17,5 t, natomiast startowa przekracza 38 t. Jednocześnie Su-34 jest w stanie przenosić uzbrojenie o wadze 8 t. Może być ono przenoszone na 12 węzłach uzbrojenia, na których może znaleźć się szereg bomb lotniczych, pocisków rakietowych i manewrujących, ale też taktycznych bomb termojądrowych. Maksymalna prędkość płatowca wynosi 1,9 tys. km/h, a zasięg to ok. 4 tys. km.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie