Jak wybrać słuchawki? Na to trzeba zwrócić uwagę

Jak wybrać słuchawki? Na to trzeba zwrócić uwagę

Jak wybrać słuchawki? Na to trzeba zwrócić uwagę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Radosław Rosiejka
03.12.2017 14:27, aktualizacja: 04.12.2017 11:14

Na rynku jest wiele różnych słuchawek, ale jak wybrać najlepsze dla nas? Wygląd to nie wszystko, a przy kupnie słuchawek warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, dzięki którym będą one dopasowane do naszych potrzeb.

Słuchawki dzielą się na konstrukcje zamknięte i otwarte. W dużym skrócie, w tych pierwszych dźwięk jest kierowany bezpośrednio w stronę przewodu słuchowego. Natomiast w słuchawkach otwartych dźwięk roznosi się w inny sposób i nie wszystko trafia do ucha. Dlatego konstrukcje otwarte gorzej sprawdzą się podczas słuchania muzyki na ulicy. Tutaj warto zwrócić uwagę na opis, ponieważ gołym okiem nie rozpoznamy konkretnej konstrukcji.

Słuchawki można też podzielić na dokanałowe, douszne i nauszne. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Słuchawki dokanałowe doskonale tłumią dźwięki z otoczenia, ponieważ przy dobraniu odpowiednich wkładek nie dopuszczają do ucha innych dźwięków. Zazwyczaj producenci w zestawie dodają dwa albo trzy rozmiary wkładek. Jednak nie każdy może się w nich czuć komfortowo, a przy bardzo długim słuchaniu muzyki można poczuć dyskomfort.

Słuchawki douszne gorzej tłumią dźwięki i z powodu swojej konstrukcji inaczej przenoszą dźwięki. To, czy jest to minus, czy plus zależy tylko od indywidualnych preferencji. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie zgubimy silikonowych wkładek dousznych, a te potrafią kosztować prawie tyle, co same słuchawki.

Ostatni rodzaj to słuchawki nauszne. To bardzo wygodne i często charakteryzują się wysokiej jakości dźwiękiem. Przede wszystkim sprawdzają się w zamkniętych przestrzeniach, ale w ostatnich latach producenci udoskonalają swoje produkty. Przez to stają się coraz bardziej uniwersalne. Modele nauszne o konstrukcji zamkniętej dobrze odetną nas od innych dźwięków. Coraz częściej w przewodzie znajduje się mikrofon i pilot. Dzięki nim można regulować głośność i zmieniać piosenki bez wyjmowania telefonu z kieszeni, a gdy ktoś zadzwoni - rozpocząć rozmowę.

Warto zastanowić się czego oczekujemy od słuchawek, gdzie i jak będziemy słuchać muzyki. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania wybór najlepszych dla nas będzie trochę łatwiejszy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)