Jak wybrać lustrzankę cyfrową?
Planujesz zakup aparatu? Jak wynika z raportu serwisu Skapiec.pl największą popularnością wśród fotoamatorów cieszą się lustrzanki cyfrowe. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednak łatwy. Sklepy oferują bogaty asortyment lustrzanek różnej klasy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu, warto się więc odpowiednio przygotować.
Jeszcze kilka lat temu na zakup lustrzanki cyfrowej mogli sobie pozwolić jedynie zawodowcy i zamożni fotoamatorzy. Dziś aparaty tego typu są powszechnie dostępne również dla przeciętnego użytkownika. Zakupem aparatów tego typu jest zainteresowanych ponad 4. proc. użytkowników. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednak łatwy. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Poszukując aparat z tego segmentu powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę stopień zaawansowania przyszłego użytkownika. Jeśli zaczynamy przygodę z fotografią, powinniśmy poszukać modeli podstawowych, które charakteryzują się łatwością obsługi. Poza typowymi dla lustrzanek trybami manualnymi, oferują one funkcje automatycznego robienia zdjęć oraz szereg programów tematycznych, sprawdzających się w najbardziej typowych sytuacjach zdjęciowych - w plenerze, na uroczystościach rodzinnych, wyjazdach. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model oferuje tryb podręcznika. Rozwiązanie to podpowiada użytkownikowi krok po kroku jak dobrać parametry ekspozycji stosownie do sytuacji zdjęciowej. Działająca równolegle funkcja Assist Images (funkcja obrazów pomocniczych) przedstawia na wizualnych przykładach działanie wybieranych ustawień. Dzięki temu szybciej opanujemy obsługę aparatu oraz tworzenie wyjątkowych ujęć.
W przypadku osób dysponujących większym doświadczeniem w zakresie fotografii, istotnym czynnikiem decydującym o wyborze lustrzanki cyfrowej mogą być parametry matrycy –. rozdzielczość i czułość ISO. Większa rozdzielczość decyduje bowiem o lepszej reprodukcji szczegółów, a wyższa czułość, umożliwia fotografowanie w słabszym oświetleniu, bez konieczności używania lampy błyskowej. Większość popularnych lustrzanek oferuje obecnie bardzo zaawansowane matryce formatu DX (APS-C) o rozdzielczości ok. 24 mln pikseli oraz wartości ISO wynoszącej zazwyczaj od ISO 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25600. Użytkownicy, którym szczególnie zależy na wiernym odwzorowaniu nawet najdrobniejszych detali obrazu powinny rozważyć zakup lustrzanki „pełnoklatkowej”, wyposażonej w matrycę FX.
Warto również zwrócić uwagę na liczbę pól systemu autofocusa –. im jest ona wyższa, z tym większą precyzją aparat będzie wykonywał ostre zdjęcia, nawet w przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów. W zależności od klasy lustrzanki liczba pól AF może wynosić od 11 do 51.
Współczesne lustrzanki to jednak nie tylko propozycja dla fotoamatorów, ale również dla miłośników filmowania. Wybierając aparat powinniśmy więc również zwrócić uwagę, jakie rozwiązania oferuje on w zakresie tworzenia wideo. Zdecydowana większość lustrzanek obecnie dostępnych w sprzedaży wyposażona jest w funkcję nagrywania w jakości Full HD (1080p) –. rozdzielczość, nie jest więc wyróżnikiem. Co w takim razie warto jeszcze sprawdzić?
W przypadku filmowania duże znaczenie ma m.in. możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów, np. zewnętrznego mikrofonu, znacznie poprawiającego jakość rejestrowanego dźwięku. Należy również sprawdzić liczbę klatek na sekundę, którą jest w stanie zarejestrować aparat. Najbardziej uniwersalny zakres prędkości w przypadku filmowania to 30p, 25. i 24p. Warto także zwrócić uwagę na tryby kreatywne, które bez konieczności dodatkowej obróbki w programach komputerowych pomogą nam urozmaicić rejestrowany obraz dzięki możliwości stosowania filtrów i efektów specjalnych.
Na koniec powinniśmy zastanowić się jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu. W zależności do klasy popularnej lustrzanki jej cena może wahać się od 150. zł do 8000 zł. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko parametry aparatu, ale także nasze umiejętności decydują o jakości zdjęcia. Te zaś możemy zwiększać np. uczestnicząc w specjalnych kursach.
Autorem wypowiedzi jest Jan Przybysz, Starszy Specjalista ds. Produktu Nikon Polska.
Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL