Jak wybrać dobry materac?
Źle dobrany materac może być przyczyną niewyspania, a nawet schorzeń kręgosłupa. Wybierając materac, pamiętajmy, że to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała, przyjmuje się, że powinniśmy go wymieniać co 8 lat. Dlatego, tym bardziej jego zakup powinien być przemyślany, a wybór ten warto skonsultować fizjoterapeutą.
10.05.2016 | aktual.: 29.05.2018 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
*Źle dobrany materac może być przyczyną niewyspania, a nawet schorzeń kręgosłupa. Wybierając go, pamiętajmy, że to zakup na lata. Choć z drugiej strony - ze względu na zmieniającą się masę ciała, przyjmuje się, że powinniśmy go wymieniać co osiem lat. Zakup powinien być zatem przemyślany, a wybór warto skonsultować fizjoterapeutą. *
W czasie snu materac przede wszystkim musi zapewniać odpowiednie wsparcie dla poszczególnych części ciała użytkownika i właściwą cyrkulację powietrza. Utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa jest bowiem jednym z warunków pozwalających się zregenerować podczas snu. Bardzo ważna jest także jakość materiałów użytych do produkcji. Bawełna, wełna, jedwab czy kaszmir, zastosowane jako wypełnienie materaca, zapewniają prawidłową absorpcję wilgoci i sprawiają, że skóra dobrze oddycha.
Dobierz materac do swojej wagi
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i ten sam model materaca nie będzie idealny dla wszystkich. Dlatego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego twardość. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na materac piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy kilka poziomów twardości. Nie zapominajmy, że osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, dzięki czemu nie będą się w nich zapadać. Oczywiście przed dokonaniem zakupu warto przetestować kilka produktów.
- Materac przede wszystkim powinien być odpowiednio dobrany do naszego ciała, do naszej wagi. Nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. W miękkim materacu po prostu się zapadamy i nie spełnia on swojej funkcji. Natomiast zbyt twardy materac nie pozwala naszemu ciału, a przede wszystkim kręgosłupowi, odpowiednio się zrelaksować podczas snu - mówi Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co.
Utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa może zapewnić na przykład konstrukcja wykonana ze sprężyn kieszeniowych, umieszczonych w osobnych przegrodach tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że sprężyny w materacu uginają się tylko w miejscu nacisku i dopasowują się do poszczególnych części ciała.
Dobierz materac do sposobu spania
Przy wyborze twardości materaca ważny jest również wzrost oraz pozycja, w jakiej zwykle śpimy. W sklepach znajdziemy produkty, które mają wydzielone strefy komfortu, dzięki czemu twardość na całej ich powierzchni jest zróżnicowana - i tak na przykład pod ramionami i biodrem będą bardziej miękkie, zaś w odcinku lędźwiowym - twardsze.
Jeśli zwykle śpimy na plecach, potrzebne będzie wsparcie dla karku oraz dolnej części kręgosłupa. Za to jeśli częściej śpimy na boku, warto wtedy pomyśleć o materacu miękkim, który dostosuje swój kształt w okolicach ramion i bioder.
- Jeżeli leżymy na materacu, czy to na boku, czy płasko, to powinniśmy być w stanie swobodnie wsunąć rękę pod krzywizny kręgosłupa. To oznacza, że jesteśmy ułożeni ergonomicznie - tłumaczy Karolina Ballard.
A co ze spaniem na brzuchu? Oczywiście pozycja ta nie jest zalecana przez fizjoterapeutów, ponieważ powoduje zbyt duży nacisk na żołądek, co uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeśli jednak lubimy spać w tej pozycji, nie wybierajmy zbyt miękkiego materaca, ponieważ zwiększy się nacisk na kręgosłup, a to spowoduje jego nienaturalne wyprostowanie.
To zagadnienie jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Mają one często problemy z krążeniem, a w przypadku, gdy dużo czasu spędzają w łóżku, zdarza się, że na ich ciele powstają odleżyny. Dla tej grupy zaleca się zakup materaca o elastyczności punktowej: kieszonkowy - dla osób cięższych, lateksowy - dla osób lżejszych, zaś termoplastyczny - dla osób z odleżynami.
Rodzaje materaców
Rodzaj wkładu materaca ma wpływ na komfort naszego snu i wygodny odpoczynek. Dzielimy je na typ bonell, który charakteryzuje się elastycznością płaszczyznową. Oznacza to, że pod ciężarem śpiącej osoby odkształca się cała powierzchnia materaca. Niestety ze względu na rodzaj elastyczności, materace takie nie posiadają tak dobrych właściwości dopasowania się do krzywizn ciała jak materace o elastyczności punktowej.
Z kolei materace typu kieszeniowego, lateksowe oraz wykonane z pianek i materiałów termoplastycznych charakteryzują się elastycznością punktową. Wszystkie posiadające tę cechę są uznawane za wyroby lepiej dopasowujące się do kształtu naszego ciała niż materace typu bonell.
Najbardziej odczuwalną różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi a piankowymi, będzie sposób ich pracy. Sprężyny uginają się liniowo, to znaczy, że wraz ze wzrostem obciążenia, uginają się one proporcjonalnie. Siadając na materacu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, jednak, gdy się na nim położymy, bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.
Pokrowiec na materac
Na komfort wypoczynku wpływa też rodzaj materiałów, które zostały użyte do produkcji materaca.
- Najlepiej, żeby materac był wykonany w całości ze składników naturalnych, np. wełna, bawełna. Są też wypełnienia z kaszmiru, jedwabiu, obite bawełną albo adamaszkiem. Najważniejsze, żeby tkanina była w stu procentach naturalna. Dzięki temu zachowujemy odpowiednią ciepłotę ciała podczas snu. Nie jest nam ani zbyt gorąco, ani zimno - podkreśla Karolina Ballard. Oczywiście pokrowiec na materac to produkt, w który warto zainwestować. Powinien być wyposażony w zamek błyskawiczny, dzięki czemu w każdej chwili możemy go zdjąć i wyczyścić.
Źródło: studiomateracy / urządzamy