Jak powiesić telewizor na ścianie

Nowoczesny telewizor najlepiej jest powiesić na ścianie. Nie tylko oszczędzimy sporo miejsca, ale nasz salon może znacznie zyskać na wyglądzie.

Jak powiesić telewizor na ścianie
Źródło zdjęć: © Komputer Świat

Producenci mają mnóstwo pomysłów na nowe funkcje telewizorów, ale w kwestii grubości samego odbiornika i ramki wokół ekranu wiele już nie da się zrobić. Najnowsze modele wyglądają oszałamiająco, ale z dziełami sztuki mogą rywalizować dopiero po powieszeniu na ścianę. A więc warto to zrobić. Tym bardziej że za najprostszy sposób na przyczepienie TV do ściany zapłacimy mniej niż 5. złotych. Poznajmy najciekawsze sposoby montażu telewizora na ścianie i eleganckie stojaki na sprzęt audio-wideo.

Uwaga! Telewizor należy powiesić w taki sposób, aby środek ekranu znajdował się na wysokości (lub nieco poniżej) naszego wzroku, gdy siedzimy na kanapie.

Wybór uchwytu ściennego

Przed zakupem mocowania niezbędnego do powieszenia telewizora na ścianie, musimy poznać niektóre dane naszego odbiornika:

Waga: Każde mocowanie ma określoną wytrzymałość i w zależności od wagi telewizora i typu ściany może wymagać innego sposobu przytwierdzenia. Przy ścianach nośnych i murowanych stosuje się zwykle specjalne kotwy, dla ścianek z płyt kartonowo-gipsowych musimy w sklepie budowlanym zapytać o odpowiednie kołki –. najlepiej rozprężne dyble rozporowe (kołki rozporowe) z metalu. Przed montażem koniecznie też zapoznajmy się z instrukcją obsługi uchwytu telewizora.

Rozmiar mocowania: Prawie wszystkie telewizory mają na tylnej części obudowy specjalne otwory montażowe. Zazwyczaj są one rozmieszczone zgodnie ze standardem VESA. Na obudowie lub w instrukcji obsługi znajdziemy wtedy na przykład określenie VESA 200x20. czy VESA 400x400, które określa w milimetrach odległości pomiędzy otworami (jeśli nie możemy znaleźć takiej informacji, dokonajmy samodzielnych pomiarów). Uchwyt ścienny musi pasować do tych otworów. Wybierając mocowanie, warto mieć zdjęcie tyłu naszego telewizora. Pomoże nam to w ocenie, czy po zamontowaniu w uchwycie da się wyprowadzić z telewizora wszystkie niezbędne kable.

Łatwo i przystępnie

Powieszenie telewizora może być tak łatwe, jak zawieszenie na ścianie obrazu. Wystarczy kupić uchwyt 4World Wieszak LED/LCD SLIM Linka, który dostępny jest w trzech rozmiarach (dla telewizorów 17–37. 32–55 i 32–60 cali) różniących się od siebie standardem VESA (odpowiednio 200x200, 400x400 oraz 600x600). Po zastosowaniu tego uchwytu telewizor niemal przylega do ściany (pozostaje odstęp 14,5 mm). Stalowa linka (patrz obrazek poniżej) znacznie ułatwia właściwe wypoziomowanie telewizora. Uchwyty 4World można kupić już za około 50 złotych.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Gra światłem

Maskownica do kabli (patrz ramka poniżej) pozwoli nam co prawda ukryć przewody, ale raczej sama w sobie nie doda uroku salonowi. Chyba, że sprawimy, żeby stanowiła ciekawy akcent dekoracyjny. Taki efekt osiągniemy, kupując maskownicę z oświetleniem (na przykład AmbienTrack LED Light-Kit (patrz obrazek poniżej) za około 40. złotych), albo samodzielnie montując taśmę LED obok posiadanej już maskownicy.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

W powietrzu z Blu-rayem

Telewizor to często za mało. W nowoczesnym salonie niezbędnym dodatkiem jest odtwarzacz multimedialny albo Blu-ray. Jeśli nasz telewizor wisi na ścianie, gdzie powinniśmy postawić taki dodatkowy sprzęt? Można powiesić go razem z telewizorem! Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wiszącej półki (na przykład model ART D4. firmy Fiber Novelty za około 200 złotych), która idealnie sprawdzi się z niemal dowolnym uchwytem ściennym na telewizor.

Obraz
© Maskownicę do półki ART D49 trzeba dokupić oddzielnie (około 70 złotych). (fot. Komputer Świat)

Jeśli mamy więcej sprzętów podłączanych do telewizora, a do tego nie wykuliśmy w ścianie kanału na kable, możemy rozważyć zakup półki ściennej od razu z uchwytem do telewizora (patrz obrazek poniżej). Dzięki zintegrowanej z nią maskownicy elegancko ukryjemy wszystkie przewody.

Obraz
© Przykładem atrakcyjnej wiszącej półki audio-wideo z uchwytem na TV i maskownicą na kable jest Elmob Nikea 01. Cena: około 800 złotych. (fot. Komputer Świat)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: MS Surface z bliska - poznaj pierwsze wrażenia

Niewidoczne przewody

Telewizor wiszący na ścianie niczym obraz może stanowić ozdobę każdego nowoczesnego salonu. Cały efekt popsuć mogą jednak... kable, niezbędne do zasilenia odbiornika i dostarczenia do niego źródła sygnału. Jeśli nie przygotowaliśmy specjalnego kanału na kable w ścianie, dobrym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie uchwytu ze specjalną maskownicą lub dokupienie maskownicy (patrz obrazek poniżej) do uchwytu, który już mamy.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

W sklepach z akcesoriami RTV znajdziemy maskownice, które można pomalować na kolor ściany, a także produkty bardzo ciekawe stylistycznie oraz nietypowe, na przykład z podświetleniem LED.

Ultrapłasko z pochylaniem

Telewizor powieszony na ścianie wygląda bardzo estetycznie, szczególnie jeśli niemal do niej przylega.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Uchwyt CHIEF MTT pozwala zminimalizować odległość między telewizorem a ścianą do 1. milimetrów, nawet jeśli mamy model 63-calowy. Dzięki sprytnemu mechanizmowi będziemy mieli też możliwość pochylenia odbiornika o 12 stopni, co zwiększy komfort oglądania, gdy lubimy spędzać czas na dywanie. Ciekawym rozwiązaniem są paski pozwalające zachować porządek w kablach.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Niestety, cena wygody jest wysoka –. od 700 do 900 złotych w zależności od wielkości telewizora.

Schowany w ścianie

To może nie jest rozwiązanie do salonu, ale idealnie sprawdzi się w gabinecie, sypialni czy pokoju dziecięcym, gdzie oglądamy telewizję z różnych zakątków pomieszczenia. Trik polega na tym, że na noc czy czas zabawy dzieci telewizor wisi na ścianie jak obraz. W każdej chwili możemy go jednak wysunąć i ustawić pod niemal dowolnym kątem zarówno w pionie, jak i poziomie. Jest tylko jeden warunek - montaż takiego uchwytu musimy przewidzieć podczas wykończania albo remontu mieszkania, bo wymaga to wykucia dosyć sporego otworu w ścianie.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Za uchwyt CHIEF JWDIW + MAC50. zapłacimy około 1600 złotych, co jest kolejną wadą tego nietypowego rozwiązania.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: MS Surface z bliska - poznaj pierwsze wrażenia

Pochylanie na pilota

Na rynku nie brakuje też rozwiązań dla leniuchów. Niestety, jeśli lubimy uchwyty, których pochylenie można sterować pilotem, musimy przygotować się na spory wydatek. Za około 100. złotych uda nam sie kupić OMB Remote Tilt - prosty uchwyt dla telewizorów 37–52 cale, który zdalnie pochylimy do aktualnie najwygodniejszej dla nas pozycji. Po wyłączeniu TV dzięki specjalnemu czujnikowi uchwyt powróci do pozycji, w której telewizor wisi płasko na ścianie.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Podświetlanie ekranu

Droższe modele telewizorów Philipsa wyposażone są w technologię Ambilight, dzięki której ściana za telewizorem oświetlana jest światłem w kolorze zbliżonym do wyświetlanego na TV w danej scenie filmu. Jeśli mamy telewizor innego producenta, podobny efekt możemy osiągnąć, kupując uchwyt Glo Mount firmy U.S. Brown Bear. Niestety, urządzenie trzeba zamówić w zagranicznym sklepie, na przykład Amazon. Jego koszt to około 45. złotych.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Tanie wieszanie

Cabstone Ultra Slim XL (model 51951. to jeden z najtańszych uchwytów (około 40 złotych), mimo że gwarantuje minimalny odstęp TV od ściany. Trudności może jednak sprawić jego prawidłowe wypoziomowanie.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: MS Surface z bliska - poznaj pierwsze wrażenia

Źródło artykułu:Komputer Świat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)