Jak oszczędzać baterię w telefonie? Jest na to kilka sposobów
Bateria za szybko się rozładowuje i musisz ciągle podłączać smartfona? To zdarza się większości z nas. Często z naszej własnej, ale niezamierzonej winy. Rok 2019 przynosi nam nowe rozwiązania, które pomogą oszczędzać baterię - tryb ciemny.
10.02.2019 11:53
Smatfon to urządzenie napędzane energią elektryczną, a więc logiczne, że wszystkie jego funkcje powodują jej wykorzystywanie. Im więcej zbędnych funkcjonalności wyłączymy, tym spokojnie możemy czuć, że telefon wytrzyma dłużej.
Sprawdź, co zużywa baterię
Kiedy zajrzymy w ustawienia baterii, możemy sprawdzić, co dokładnie powoduje zużycie energii w naszym urządzeniu. Standardowo powinny być podzielone na dwie sekcje - "Sprzęt" oraz "Oprogramowanie". Niezmiennym dominującym w tych statystykach jest ekran. U mnie odpowiedzialny jest za ponad 30 proc. zużycia baterii.
Wyświetlacz - co warto przestawić?
Chyba każdy się zgodzi, że ciężko korzystać ze smartfona z minimalnym ustawieniem jasności ekranu. A w szczególności w lato, gdy światło pada na wyświetlacz i ciężko cokolwiek dojrzeć. Dlatego warto dostosować ustawienie w miarę na kompromis potrzeb i oszczędzania energii.
Warto też korzystać z funkcji "Ochrona Wzroku", którą znajdziecie w ustawieniach wyświetlacza. Ogranicza ona emitowanie światła niebieskiego, które jest nie tylko męczące dla oczu, ale także potrzebuje więcej energii do działania.
Tryb ciemny - dzięki Google!
Kolejnym tego typu rozwiązaniem są wprowadzane od niedawna ciemne tryby aplikacji. Liderem tego typu zastosowań jest Google. Wprowadził je już między innymi do swojej wyszukiwarki czy serwisu YouTube. Jak wykazał Google w swoich badaniach, przy ustawieniu ekranu na 100 proc., włączenie trybu ciemnego w YouTube powoduje aż 60 procentowe zmniejszenie poboru energii.
Tuż za Googlem idzie Facebook. Kolejny gigany wprowadza tryb ciemny do swoich aplikacji. Już niebawem możemy spodziewać się go w naszych Messengerach - zapowiadał niedawno Facebook. Ciemną wersję zapowiadał także niedawno Twitter.
Oszczędzanie baterii> Tryb samolotowy
Tryb samolotowy to już przeżytek. Warto sprawdzić, czy wasze urządzenie nie posiada trybu oszczędzania baterii. Uruchomienie go nie utrudnia korzystania ze smartfona, a pozwala znacznie oszczędzić energię. Podczas działania trybu, urządzenie nie odświeży zawartość aplikacji, np. e-maila czy wiadomości, dopiero gdy na nią spojrzysz. Nie będzie używać usług lokalizacyjnych przy wyłączonym ekranie;
uniemożliwi aplikacjom działanie w tle, chyba że wyłączysz optymalizację baterii. Niektóre powiadomienia mogą być opóźnione.
Wyłączenie aplikacji w tle
Jeśli nie korzystacie z trybu oszczędzania energii, możecie dostosować zezwalanie aplikacjom na pracę w tle. Większości z nich nie potrzebujecie, a niektóre z nich żrą baterię jak szalone. Ewentualnie istnieje jeszcze łatwiejsza opcja. Wystarczy dodać widżet "Optymalizator" do ekranu głównego smartfona.
Wyłączaj Wi-Fi, sieć komórkową i lokalizację
Pamiętajcie, aby częściej korzystać z Wi-Fi, niż z sieci komórkowych. Korzystanie z internetu od operatorów komórkowych znacznie bardziej zużywa baterię niż sieci domowe. Oprócz tego należy pamiętać, aby podczas nie korzystania z internetu wyłączać te dwie funkcje. W przeciwnym wypadku pozostają uruchomione, mimo, że nie korzystamy z urządzenia.
Usługi lokalizacji również pobierają dużo energii. Jednak w tym przypadku możemy mieć pewien konflikt. Niektóre z aplikacji wręcz wymagają od nas lokalizacji, szczególnie Google Maps, jeśli jesteśmy akurat w trasie.
Warto też pamiętać, aby od czasu do czasu uruchomić ponownie urządzenie. Dzięki temu system pracuje sprawniej, a to przekłada się na mniejsze zużycie baterii.