Google potwierdza: ciemny motyw znacząco przedłuży czas pracy baterii w smartfonie

Ciemny motyw, tryb czytania czy nocna skórka dla aplikacji to funkcje, które nie tylko nie męczą wzroku podczas korzystania ze smartfonu w nocy. Jeśli macie szczęście i wasz smartfon ma ekran typy OLED, taki sposób pracy pozwala zaoszczędzić sporo cennej energii i przedłużyć czas pracy na akumulatorze.

Google potwierdza: ciemny motyw znacząco przedłuży czas pracy baterii w smartfonie
Źródło zdjęć: © Fotolia | radeboj11

09.11.2018 | aktual.: 11.11.2018 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fakt ten wynika z cechy ekranów typu OLED i AMOLED. W przeciwieństwie do LCD nie mają one podświetlenia całej powierzchni, umieszczonego za warstwą prezentującą obraz. W tej konstrukcji świecą indywidualne piksele. Podczas wyświetlania koloru czarnego zużywają znikome ilości energii, ciemne zaś są bardziej energooszczędne, niż jasne i jaskrawe kolory. Ekrany takie znajdziemy w smartfonach z róznych półek cenowych, na przykład w niektórych modelach Samsunga, iPhone'ach XS, LG V30, Huawei Mate 20 Pro i P20 Pro, Xiaomi Mi 8 i wielu innych. Ekran taki znalazł się również w Oppo RX17 Pro, który będzie dostępny na polskim rynku w przyszłym roku.

Ile można zaoszczędzić, korzystając z ciemnych skórek aplikacji? Podczas konferencji dla programistów firma Google zaprezentowała dane, potwierdzające różnice w zużyciu energii przez konkretne kolory. Smartfonem testowym był Google Pixel z 5-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości 1080×1920 pikseli.

Obraz
© google

Pobór energii przez piksele wyświetlające konkretne kolory

Według tych danych wyświetlanie koloru białego przez piksele pobiera ponad 300 mA, podczas gdy kolor czarny zużywa mniej niż 100 mA przy maksymalnej jasności ekranu. Jako ciekawostkę warto dodać, że kolor czerwony i zielony zużywają niewiele ponad 100 mA, niebieski zaś prawie dwukrotnie więcej. Aplikacje z biało-niebieskim interfejsem nie będą więc energooszczędne na smartfonach z ekranami OLED.

Obraz
© google

Porównanie poboru energii przez aplikację Mapy Google na ekranie OLED i LCD

Google pokazał także porównanie trybu nocnego w aplikacji. Mapy Google między smartfonem z ekranem OLED i LCD. Przy zachowaniu maksymalnej jasności ekranu ciemny wygląd map zużywa o 63 proc. energii mniej niż dzienny.

Wnioski są oczywiste. Warto wyposażyć się w smartfon z ekranem OLED i warto korzystać na nim z aplikacji, które mają tryb nocny. Dzięki temu możemy liczyć na sporo dłuższy czas pracy na akumulatorze bez wyrzeczeń. Na szczęście coraz więcej autorów aplikacji zauważa ten trend i zapewniają swoim produktom różne warianty wyglądu. Ciemny motyw ma między innymi YouTube i WhatsApp. Warto też ustawić sobie ciemną tapetę.

Komentarze (39)