Jak edytować plik PDF? Przedstawiamy najprostsze i najbardziej użyteczne programy do edycji

Jak edytować plik PDF? Przedstawiamy najprostsze i najbardziej użyteczne programy do edycji
Źródło zdjęć: © Pexels

29.05.2020 18:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pliki PDF są bardzo popularne, ponieważ mogą być otwierane niemal na każdym urządzeniu – komputerze, tablecie czy nawet smartfonie. Odpowiednio sformatowane są przejrzyste i czytelne. Jednak i one mogą być zmieniane. Podpowiadamy, jak edytować plik PDF.

Co to jest PDF?

PDF to uniwersalny format pliku opracowany przez Adobe już w 1991 roku. PDF, czyli Portable Document Format został stworzony, by umożliwić wyświetlanie dokumentów na różnych urządzeniach, niezależnie od systemu operacyjnego, na jakim chcemy otworzyć plik.

W plikach PDF możemy zawierać łącza, przyciski, pola formularzy, elementy audio i wideo, a także funkcje biznesowe. Z kolei do ich przeglądania wystarczy dziś … przeglądarka internetowa lub bezpłatny program Acrobat Reader DC.

Jak edytować plik PDF? Każdy plik PDF może być formatowany i zmieniany. Najmniej kłopotu będziemy mieli z dokumentami, w których przeważa tekst, chociaż również z graficznymi PDF-ami nie powinno być większych problemów. Najważniejsze to wybrać odpowiedni program, który spełni nasze oczekiwania.

Jak edytować PDF w Wordzie?

Program Microsoft Word umożliwia edytowanie plików PDF bez większych trudności, ale należy mieć na uwadze, że otwierając PDF w Wordzie, może zmienić się nieco formatowanie naszego dokumentu. Mimo to, jeśli korzystacie z pakietu Microsoft Office na co dzień, to edytowanie plików PDF w tym programie będzie dla was bardzo intuicyjne.

  • Otwieramy program Microsoft Word;
  • Wybieramy "Plik" -> "Otwórz";
  • Otwieramy dokument PDF, który chcemy edytować;
  • Program przed otwarciem PDF-a poinformuje nas o możliwej zmianie formatowania dokumentu;
  • Dokument PDF zostanie przekształcony na plik Worda (.doc, .docx) i możemy go od tego momentu edytować tak, jak każdy inny dokument tekstowy.

Oczywiście podobnie jak w przypadku innych dokumentów tworzonych w Wordzie, edytując plik PDF również możemy dodawać obrazy, hiperłącza, wideo itp. Co ważne pierwotny plik PDF nie zostanie wcale zmieniony.

Jak edytować plik PDF w Acrobat DC?

Pliki PDF możemy też edytować w dedykowanym programie stworzonym przez Adobe. W tym celu otwieramy dokument w Acrobat DC i wybieramy narzędzie "Edytuj tekst i obrazy". Dzięki niemu możemy poprawiać literówki, zastępować lub dodawać tekst do PDF-a, zmieniać czcionkę czy jej rozmiar. W zakładce Narzędzia znajdziemy również szereg innych opcji umożliwiających edycję i dodawanie zdjęć, czy formularzy XFA.

W danym momencie można jednak edytować jedynie pojedyncze strony dokumenty. Jeśli zamiast tego chcemy przerobić większą ilość materiału to najlepszym rozwiązaniem będzie otwarcie dokumentu w programie, w którym został stworzony lub w Microsoft Word.

Uwaga, jeśli plik PDF nie da się edytować, warto sprawdzić, czy na pewno korzystamy z Acrobat DC ani z Acrobat Reader DC – ten drugi służy jedynie przeglądaniu plików, nie ich edycji. Dodatkowo problem z edycją może wystąpić jeśli dokument jest zabezpieczony hasłem. W takim wypadku będziesz potrzebować:

  • hasła do otwarcia dokumentu oraz
  • hasła do zmiany uprawnień.

Jaki inny program do edycji plików PDF?

Inne popularne programy służące do edycji plików PDF to:

Klikając w nazwę programu zostaniecie przekierowani do serwisu dobreprogramy.pl, skąd będziecie mogli legalnie i bezpiecznie pobrać bezpłatne oprogramowanie lub testowe wersje płatnych narzędzi do edycji PDF-ów.

Jak edytować PDF online?

W sieci znajdziemy wiele stron obiecujących bezpłatną edycję plików PDF, jednak warto ostrożnie podchodzić do takich ofert. Zawsze sięgajcie tylko po narzędzia dostępne na zaufanych serwisach, a jeśli korzystacie z Dokumentów Google, sięgnijcie po rozwiązanie udostępnione przez amerykańskiego giganta.

Jak edytować plik PDF bezpośrednio w przeglądarce? W tym celu otwórzcie Dysk Google i prześlijcie na niego PDF, który chcecie edytować. Następnie należy wybrać dany dokument i kliknąć opcję "Otwórz w Dokumenty Google". PDF zostanie przekształcony na format obsługiwany przez narzędzie i możemy go edytować, podobnie jak w Wordzie, tak samo jak pliki tekstowe.

Po zakończeniu pracy wystarczy ponownie zapisać dokument jako PDF. Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak edytować pliki PDF. Jeśli poszukujecie dodatkowej pomocy przy edycji dokumentów, zajrzycie do naszych innych poradników:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)